Reljić: Kosovo je američka priča

Izvor: Blic, Beta, 21.Nov.2009, 14:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Reljić: Kosovo je američka priča

Naučni saradnik berlinskog Instituta za međunarodnu politiku i bezbednost Dušan Reljić ocenio je danas u Beogradu da su se i Srbija i Kosovo našli u svojevrsnom ćorsokaku na putu u Evropsku uniju.

Taj ćorsokak posledica je podela u samoj EU, čijih pet članica ne priznaje nezavisnost Kosova, što Uniji kao celini stvara problem kako da tretira Kosovo i Srbiju, rekao je Reljić na međunarodnom skupu "Bezbednost >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i stabilnost u jugoistočnoj Evropi".

On je u izlaganju o perspektivama Kosova ukazao da je Kosovo od samog

početka "američka priča", da su SAD sila zaštitnica Albanaca i da je administracija u Vašingtonu pitanje Kosova uvek gledala u svetlu rata protiv terorizma i u svetlu odnosa prema islamskom svetu.

Reljić je na skupu, u organizaciji nemačke "Fondacije Hans Zajdel" ocenio da za Kosovo nema kratkoročnih rešenja.

On je rekao i da je veoma teško očekivati da bi moglo da dođe do obnavljanja pregovora o statusu Kosova, jer za to na albanskoj strani nema motiva.

Za Kosovo, prema njegovim rečima, postoje dva maksimalistička scenarija, a to su reintegracija u Srbiju ili stvaranje takozvane "prirodne Albanije", odnosno ujedinjenje teritorija nastanjenih albanskim stanovništvom.

Postoji, kako je naveo, i minimalistički scenario, prema kojem bi se

sve strane obavezale da neće pribegavati nasilju, ne bi došlo do potpunog povlačenja Kfora, a Beograd, međunarodni predstavnici na Kosovu i vlasti u Prištini bi sklopili sporazume u nizu oblasti.

Pozivajući se na izvore iz Brisela, Reljić je rekao da jedan od mogućih scenarija EU predviđa da, posle rešavanja kiparskog pitanja, Grčka i Kipar priznaju Kosovo, da to zatim učine i Rumunija, Slovačka i Španija, posle čega bi i Srbija bila prinuđena na ustupke.

On je upozorio da Evropska unija nipošto ne bi smela da zatvori vrata

Srbiji i Kosovu, jer bi se na taj način lišila najvažnijeg mehanizma za rešavanje pitanja u regionu.

Reljić je ocenio i da bi bilo dobro kada bi Zapad unapredio loš obrazovni sistem na Kosovu i zatim otvorio i svoje tržište rada, kako bi se rešili neki od gorućih problema Kosova, poput teške ekonomske situacije i velike nezaposlenosti.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.