
Izvor: Kurir, 03.Jun.2011, 12:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
REFORMA PRAVOSUĐA KREĆE OD PREISPITIVANJA SUDA BIH
BANJALUKA - Očekujemo da će prvi rezultat strukturalnog dijaloga sa Evropskom unijom o reformi pravosuđa u BiH biti rešavanje pitanja Suda BiH i zaključak da nema osnova za osnivanje vrhovnog suda BiH.
Rekao je ovo “Glasu Srpske” savetnik ministra pravde Republike Srpske i član tima RS u predstojećem dijalogu sa EU o reformi pravosuđa Nikola >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << Kovačević.
- Pred nama je obiman reformski proces i u kratkom vremenskom roku ne treba očekivati radikalne promene, ali ono što očekujemo jeste da se u razumnom roku reše pitanja Suda BiH i vrhovnog suda BiH - istakao je Kovačević.
Strukturalni dijalog sa EU, koji su dogovorili predsednik RS Milorad Dodik i visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton, počeće 6. i 7. juna u Banjaluci.
- U dokumentu koji ćemo predstaviti tokom strukturalnog dijaloga navešćemo da su Ustavom BiH razgraničene nadležnosti između institucija na državnom i entitetskom nivou i Brčko distrikta - rekao je Kovačević.
On je rekao da u pravosuđu utemeljenje u Ustavu BiH ima jedino Ustavni sud BiH, dok sve ostale pravosudne institucije treba da budu u nadležnosti entiteta, jer su organizovane i regulisane entitetskim ustavima.
- Imamo osnovne, okružne i posebne privredne sudove, a Vrhovni sud RS se stara o jedinstvenoj primeni zakona i zbog toga nema osnova za ustanovljenje vrhovnog suda BiH. Slična situacija je i u FBiH. Potrebno je doneti i zakon o Ustavnom sudu BiH kojim bi se regulisale njegove nadležnosti - istakao je Kovačević.
On je kazao da su Sud i Tužilaštvo BiH uspostavljeni nametnutim odlukama visokog predstavnika, čime je prekršen Ustav BiH.
- U tom slučaju nije bilo isključive saglasnosti entiteta, što podrazumeva i promenu ustava na svim nivoima. Jedna od primedbi RS na rad Suda BiH sa kojom ćemo upoznati predstavnike EU je da on donosi rešenja i u prvom i u drugom stepenu, što je nedopustivo - istakao je Kovačević.
RS će izneti mišljenje da treba reformisati i Visoki sudski i tužilački savet BiH, jer je potrebno odvojiti sudski od tužilačkog saveta.
Predsednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić rekao je juče da je parlament utvrdio preporuke za vođenje dijaloga sa EU.
- Insistiraćemo na bržem procesuiranju ratnih zločina, a posebno zločina nad srpskim stanovništvom koji nisu dospeli do sudova, prestanku retroaktivne primene Krivičnog zakona BiH i razdvajanju apelacione nadležnosti Suda BiH - rekao je Radojičić.
Prvi dan strukturalni dijalog će se voditi na političkom nivou i prisustvovaće mu evropski komesar za proširenje Štefan File, predsednik RS Milorad Dodik, predsednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić, ministar pravde RS Džerard Selman i ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS Željka Cvijanović.
Prvog dana sastanka trebalo bi da budu prisutni i ministar pravde BiH Bariša Čolak, predstavnici VSTS BiH, direktor Direkcije za Evropske integracije BiH Nevenka Savić, te ambasador BiH pri EU Osman Topčagić.
Dijalog će se voditi u sklopu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH i EU, zbog čega je Savjet ministara BiH imenovao Čolaka da predsjedava strukturalnim dijalogom.
Tokom drugog dana dijaloga o reformi pravosuđa diskutovaće eksperti. Ovom sastanku, pored resornih ministara, prisustvovaće i savetnik ministra pravde RS Nikola Kovačević, načelnik Odeljenja u Ministarstvu pravde RS za kazneno-popravne ustanove Duško Šain, pomoćnik ministra za ekonomske odnose RS Boris Vučić, dekan i profesor Pravnog fakulteta Banjaluka Vitomir Popović i Snježana Savić, pravni ekspert Miroslav Mikeš, savetnik predsednika RS Slavko Mitrović, te direktor Centra za istraživanje ratnih zločina RS Janko Velimirović.