Pregovaračka pozicija za poglavlje 23 – bez zahteva Zagreba

Izvor: RTS, 07.Jul.2016, 16:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pregovaračka pozicija za poglavlje 23 – bez zahteva Zagreba

EU od Srbije traži konkretne i merljive rezultate u sprovođenju reforme pravosuđa, borbe protiv korupcije, zaštite ljudskih i manjinskih prava i jačanju nezavisnih institucija, stoji u tekstu danas usvojene zajedničke pregovaračke pozicije za poglavlje 23, u koju je uvid imao RTS.
U dokumentu je navedena lista od ukupno pedeset "prelaznih >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << merila" koja Srbija treba da ispuni u narednom periodu, kako bi mogla da uspešno nastavi pregovore u ovom ključnom poglavlju o vladavini zakona.

Među tim merilima nema zahteva Hrvatske za izmenu srpskog zakona o Sudu za ratne zločine i garantovano mesto za hrvatsku manjinu u Skupštini Srbije, zbog kojih je Zagreb mesecima blokirao otvaranje tog poglavlja. Ti zahtevi nisu bili prihvatljivi za većinu drugih zemalja članica i Evropsku komisiju, pa se, umesto toga, navodi da "Srbija treba da sarađuje sa susedima u procesuiranju ratnih zločina, uz izbegavanje sukoba nadležnosti", kao i da ratni zločini treba da budu tretirani na "nediskriminatorni način".
U tekstu zajedničke pregovaračke pozicije nema ni zahteva Zagreba da se uključe stavovi o odšteti za žrtve ratnih zločina i pristupu vojnim i državnim arhivama Srbije kako bi se rešila sudbina nestalih. Međutim, Srbija se poziva da konstruktivno sarađuje sa susednim državama u utvrđivanju sudbine nestalih osoba, uključujući i "brzu razmenu informacija".
Utvrđena prelazna merila naglasak stavljaju na primenu reformi i demonstriranje početnih merljivih rezultata u jačanju nezavisnosti i efikasnosti pravosuđa, borbi protiv korupcije, procesuiranju ratnih zločina i zaštiti ljudskih i manjinskih prava.
Dokument između ostalog poziva Srbiju da osigura efikasnu primenu svog akcionog plana u oblasti "Pravosuđa i temeljnih prava", kao i da sprovede izmene Ustava koje bi ojačale nezavisnost sudstva, u skladu sa preporukama Venecijanske komisije.
Prelazna merila odnose se i na konkretno i održivo smanjenje broja dugotrajnih sudskih predmeta i uvođenje elektronskog sistema razmene informacija između sudova. Rezultati se očekuju i u smanjenju nivoa korupcije u zdravstvu, policiji, pravosuđu kao i rešavanju slučajeva sukoba interesa.
Ambasadori zemalja članica EU su na sastanku u Briselu danas potvrdili konsenzus o pregovaračkoj poziciji. Pregovori u poglavlju 23 "Pravosuđe i temeljna prava" i poglavlju 24 "Pravda, sloboda i bezbednost" trebalo bi da budu otvoreni na međuvladinoj konferenciji u Briselu 18. ili 19. jula.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

RTS: Brisel ignorisao zahteve Zagreba u vezi sa Srbijom

Izvor: B92, 07.Jul.2016

U platformi Evropske unije za pregovore sa Srbijom u okviru poglavlja 23 nema zahteva koje je upućivao zvanični Zagreb i zbog čega je proces bio usporen...RTS je imao uvid u zajedničke pregovaračke pozicije država članica EU za poglavlje 23 i u njima se navodi da EU od Srbije traži traži konkretne...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.