Izvor: S media, 01.Feb.2011, 21:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pred Srbijom je ozbijan posao
Podnošenjem odgovora na Upitnik Evropske komisije Srbija je "pomerila" odnose sa Evropskom unijom na "novi nivo", ali tek joj predstoji "ozbiljan" posao na putu članstva u Uniji, izjavio je večeras komesar EU za proširenje Štefan File.
"Ozbiljan posao tek počinje. Počeli smo proučavanje stotine hiljada stranica. Biće mnogo misija koje će dolaziti u Beograd", rekao je File televiziji B92 i najavio >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << dolazak u Beograd radi nastavka razgovora s premijerom Mirkom Cvetkovićem.
Upitan o saradnji s Haškim tribunalom, on je rekao da Vlada Srbije treba "ozbiljno" da shvati preporuke glavnog tužioca Serža Bramerca u vezi s potragom za preostalim haškim beguncima, Ratkom Mladićem i Goranom Hadžićem.
"Važno je da preporuke Bramerca budu ozbiljno shvaćene i da se politička volja prenese u konkretne akcije da bi se ova dva begunca dovela pred lice pravde", rekao je File.
Govoreći o pitanju Kosova, File je rekao da je važno da Beograd i Priština što pre počnu dijalog radi rešavanja konkretnih problema ljudi na Kosovu, posebno na severu.
Na pitanje da li su kosovsko pitanje i evropske integracije povezani, on je odgovorio odrečno, ali je dodao da se tokom kasnijeg procesa integracija "sve povezuje sa svačim".
File je rekao da je pred Srbijom još pitanje restitucije, ali da je Evropska unija svesna da nijedna zemlja to ne može da reši u roku od nekoliko meseci.
"Niko ne očekuje da Srbija u roku od nekoliko meseci reši ovaj ogroman posao. Važno je da je usvojen akcioni plan i da se po njemu radi", rekao je File i dodao da će u trenutku kada se bude završavalo mišljenje Evropske komisije o Srbiji biti jasnih pokazatelja koliko je uradjeno.
File je rekao i da je Srbija "napravila dobre korake" u vezi sa reformom pravosudja, kao i da je potrebno nastaviti taj posao.
(Beta)











