Pomoć EU u borbi protiv ebole

Izvor: B92, 07.Okt.2014, 22:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pomoć EU u borbi protiv ebole

Evropska unija saopštila da hitno šalje avionima pomoć zapadnoj Africi za borbu protiv ebole, bolesti koja preti i samoj Evropi sa slučajevima zaraze u Španiji

Tri aviona džambo džeta 747 sa 100 tona pomoći biće upućena u najugroženije zemlje od ebole, a to su Sijera Leone, Liberija i Gvineja, saopštila je Evropska komisiija.

Prvi avion ide sutra u Fritaun i poneće opremu za ličnu zaštitu, uključujući maske, rukavice i lekove.

EU takodje >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << uspostavlja sistem evakuacije medjunarodnog osoblja u ugroženim zemljama, u slučaju da se razbole od ebole, navodi se u saopštenju.

"Mi vodimo trku sa vremenom u borbi protiv ebole", rekla je komesarka EU za humanitarne poslove Kristalina Georgijeva.

Ova akcija EU košta četiri miliona evra.

Sistem evakuacije omogućiće pacijentima da u roku od 48 sati budu avionom dovedeni u evropske bolnice "koje su opremljene da se bore protiv bolesti", kaže se u saopštenju.

Evropska unija zatražila je danas od Španije objašnjenje o tome kako se ebolom zarazila bolničarka, koja je u Madridu lečila dva sveštenika, što je prvi slučaj prenosa smrtonosnog virusa na evropskom tlu.

Evropska komisija poslala je juče pismo španskom ministru zdravlja sa zahtevom za dobijanje "nekih objašnjenja kako se to dogodilo", uprkos svim preduzetim merama predostrožnosti, rekao je portparol Komisije Frederik Vinsent.

Georgijeva je rekla da je Evropska komisija obećala 180 miliona evra pomoći za borbu protiv ebole, od koje je u zapadnoj Africi umrlo skoro 3.500 ljudi.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.