
Izvor: Danas, 11.Feb.2016, 15:23 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Pod monopolom inertnosti
Šabac - Javna preduzeća su još uvek specifičnost srpske privrede, dok u Evropskoj uniji i drugim tržišnim ekonomijama imaju uglavnom status državnih preduzeća. U Srbiji javna preduzeća su još uvek izuzeta od onih proklamovanih reformskih zahteva i još uvek praktično ništa nije preduzeto da se u ovoj oblasti nešto promeni. Ona uglavnom posluju s gubitkom, a s druge strane monopolskim položajem imaju visoke zarade. >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << Poređenja radi, prosečna zarada u Elektroprivredi Srbije je oko 70.000 dinara, u Srbijagasu nešto manje.
Ovo su podaci iz doktorske disertacije koju je na Ekonomskom fakultetu u Nišu odbranio Šapčanin Zoran Jokić na temu efikasnosti javnih preduzeća i gde su naučno prezentovani uzroci kao i načini za rešavanje problema u ovoj oblasti. Zoran Jokić diplomirao je i magistrirao na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Donedavno bio je direktor Pošte u Šapcu, a u prolećnom semestru predaje grupu ekonomskih predmeta na Visokoj tehnološkoj školi u Šapcu.
U uvodnim napomenama disertacije ukazano je da među 500 najvećih preduzeća u Srbiji javna preduzeća zapošljavaju 166.377 radnika, ili 16 odsto ukupno zaposlenih, a raspolažu sa 30 odsto vrednosti kapitala i ostvaruju deset odsto ukupnog prihoda srpske privrede. Javna preduzeća dominiraju u telekomunikacijama, saobraćaju, energetici, vodoprivredi, komunalnim delatnostima, ali i generišu velike gubitke (Železnica, EPS, Putevi Srbije, Srbijagas). Efikasnost u pogledu produktivnosti radnika u javnimpreduzećima je tri puta manja u odnosu na privatna, što u novcu iznosi 43.000 evra u državnom sektoru naspram 135.000 evra u privatnom sektoru. Posebno je problematično što generišu velike dugove, ukupno oko 4,4 milijarde evra.
"Rad javnih preduzeća je često veoma politizovan i ne postoji profesionalni menadžment koji je društveno odgovoran. Evidentan je nedostatak ekspertskog znanja kod upravljanja, što dovodi do nestručnosti u pogledu donošenja programa rada javnih preduzeća, utvrđivanja misije, vizije i strateških ciljeva, praćenja i kontrolisanja analize i aktivnosti vezanih za perfomanse poslovanja javnih preduzeća. Pored toga sredstva javnih preduzeća su visoko amortizovana, javna infrastruktura je nedovoljno razvijena, i prisutno je konstantno povećanje zaduženosti", ukazao je Jokić.
Na osnovu pomenutih poslovnih rezultata javnih preduzeća zaključak je da su reforme preko potrebne. U zavisnosti od značaja javnih preduzeća za čitavo društvo reforme mogu ići u pravcu korporatizacije, tj. komercijalizacije poslovanja JP kao i deregulacije poslovnog okruženja u Srbiji putem liberalizacije, harmonizacije ili privatizacije javnih preduzeća.
Važan dogovor Vlade i javnog sektora
Da bi proces reforme bio uspešan mora se utvrditi scenario po kome će se one sprovoditi. U tome su neophodni sledeći koraci: upoznavanje sa problemima rada JP, dogovor Vlade i javnog sektora, javna diskusija o neophodnosti i opravdanosti postojanja javnog sektora, grejs period u radu JP i sama reforma rada JP u obliku korporatizacije, harmonizacije, liberalizacije i privatizacija rada javnog sektora.