Počeo sastanak ministara EU o proširenju, datum za Srbiju neizvestan

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Dec.2012, 18:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Počeo sastanak ministara EU o proširenju, datum za Srbiju neizvestan

KOSTOLAC, BRISEL -

Sastanak ministara spoljnih poslova EU na temu proširenja EU, na kome bi trebalo da bude doneta odluka o tome hoće li Srbija dobiti datum za početak pregovora sa EU, kao i o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju Kosovu, počela je nešto posle 16 sati u Evropskom savetu u Briselu.

Šefovi evropskih diplomatija, koji prisustvuju Savetu ministara EU, nisu juče uspeli da se usaglase da li će mogućnost da Srbiji bude dodeljen datum početka pregovora >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u junu 2013. godine bude pomenut u zaključcima, koji se očekuju kasnije danas i koji bi trebalo da budu potvrđeni na Savetu šefova evropskih država i vlada u Briselu 13. i 14. decembra.

Poslednja dva dana vodi se diplomatska borba među članicama Unije, a nezvanično se može čuti da još nije u potpunosti isključena ni mogućnost da se konačna odluka prepusti šefovima država na samitu koji se održava u četvrtak i petak.

Prema saznanjima Tanjuga, zemlje koje se oštro protive pominjanju bilo kakvog roka, pa i uslovnog su Nemačka, Velika Britanija i Holandija, dok Austrija, Italija i Kipar, Češka i Bugarska, smatraju da Srbija zaslužuje nagradu zbog ispoljene dobre volje u dijalogu i uspešnog početka sprovođenja sporazuma o integrisanim prelazima.

Ministarska spoljnih poslova Kipra Erato Kozakou Markulis rekla je ranije danas novinarima da pregovori za Srbiju i SSP za Kosovo ostaju praktično jedine tačke zaključaka koje nisu do kraja usaglašene i koje će biti tema današnjih razgovora.

"Juče smo imali diskusiju na temu Zapadnog Balkana i ona će biti nastavljena danas. Manje ili više zaključci su već dogovoreni na nivou Korepera (ambasadorskom nivou), ali ostaje još nekoliko preostalih pitanja da bude rešeno", istakla je Markulis, objašnjavajući da su sporna dva paragrafa "u vezi sa Srbijom i sa Kosovom".

Ona je, međutim, optimistična da će EU, kroz zaključke Saveta ministara, još jednom potvrditi posvećenost procesu proširenja koji je, kako je rekla, jedno od najefikansiji oruđa za promovisanje mira, demokratije i vladavine prava.

Dačić: Ako bude pravde i reda odluka pozitivna

Ako bude pravde i reda Srbija bi trebala da dobije pozitivnu ocenu i datum za početak pregovora za članstvo u EU, izjavio je danas premijer Srbije Ivica Dačić.

Dačić je novinarima u Kostolcu rekao da su sve zemlje u bilateralnim razgovorima pohvalile Srbiju i da su ocene izuzetno dobre.

"Bio bi red da Srbija dobije datum pregovora jer je to zaslužila i time bi bio valorizovan njen rad i sve što je učinila na putu ka EU", naglasio je premijer.

On je dodao da izveštaj nikada nije bio povoljniji a Srbija nikada bliža dobijanju tog datuma kao i da saradnja sa EU nikada nije bila bolja.

"Neke zemlje misle da treba izvršiti dodatne pritiske na Srbiju ali to je posledica onoga što se dešavalo u prošlosti. To sam rekao i Ketrin Ešton da sve što radim radim zbog svog naroda", naglasio je Dačić, i rekao da bi bilo realno da se u martu još jednom razmotri odluka a u junu Srbija dobije odobrenje za datum.

Sve druge odluke, dodao je premijer, bile bi faktor usporavanja Srbije na tom putu i zato je realno da se očekuje valorizacija onoga što je Srbija do sada uradila.

Radio Slobodna Evropa: O datumu u junu 2013?

Iako se do pre nekoliko dana tome nadala, sledeću rampu na putu ka Evropskoj uniji Srbija neće preskakati u decembru nego tek u junu naredne godine, kada će Evropski savet analizirati postignuti napredak – pre svega u dijalogu sa Kosovom, javlja Radio Slobodna Evropa iz Brisela.

Taj radio navodi da je u osnovi čitav proces odložen za šest meseci i to pre svega zahvaljujući Velikoj Britaniji i Nemačkoj, koje su se založile za tvrđi pristup Srbiji.

Uz ove dve zemlje, i Holandija i Irska, koja preuzima naredno predsedavanje EU, zalažu se za tvrđi pristup prema Srbiji.

Austrija: Napredak Srbije treba da bude nagrađen

Državni sekretar u Ministarstvu inostranih poslova Austrije Rajnhold Lopatka izjavio je danas da ta zemlja nije promenila stav da EU treba da nagradi napredak koji su Srbija i druge zemlje Zapadnog Balkana postigle na evropskom putu.

"Pozicija Austrije je poznata i nije bilo promene u stavu. Mi smatramo da, ako postoji napredak, treba da usledi i pozitivna reakcija sa evropske strane", objasnio je Lopatka u izjavi novinarima uoči sastanka Saveta ministara EU.

Govoreći o Makedoniji, Lopatka je naveo da je ta zemlja, koja ima status kandidata još od 2005. godine, takođe napravila napredak i da EU zbog toga treba da načini korak i da pripazi da ne izgubi verodostojnost.

"Mislim da je najpre važno da se napravi napredak a ne da se zadrži 'status kvo'. Ne sme se, međutim, zaboraviti da se vodi diskusija i o Srbiji, koja u poređenju sa Makedonijom ima kraći staž kandidata", naglasio je Lopatka i dodao da princip nagrade za napredak treba da važi i za Albaniju.

On je zaključio da EU mora da izvuče pouke iz prethodnih slučajeva proširenja i da pristupi budućim uz odgovarajuću strogoću, uz napomenu da, "ako postoji napredak to zaslužuje nagradu".

Pojedini ministri spoljnih poslova, poput šefa slovačke diplomatije Miroslava Lajčaka, pohvalivši dosadašnje rezultate u kosovskom procesu, rekli su lokalnim medijima da nije nerealno da Srbija u junu sledeće godine dobije datum za početak pregovora.

"Vlada Republike Srbije stvarno sada zaslužuje ohrabrenje od strane Evropske unije", rekao je Lajčak.

Od Srbije se do juna sledeće godine očekuje prvo da se primeni svi sporazumi koji su postignuti u dijalogu.

Drugo, oni žele da vide kako će Srbija sa Kosovom rešiti pitanje naplate carina, za koje zapravo nije nađeno rešenje kada su Hašim Tači i Ivica Dačić prošle nedelje razgovarali u Briselu, pošto nije donesena odluka o tome kako će taj novac na severu Kosova biti raspoređivan.

I, konačno, tu je i pitanje struktura na severu Kosova. Od Srbije se očekuje da u potpunosti sarađuje sa Euleksom, tako da Euleks može da implementira pun mandat na severu Kosova, a to podrazumeva i saradnju preko kosovske policijske službe.

Preciznije, to znači prihvatanje jedinstvenog administrativnog i institucionalnog uređenja na čitavom Kosovu.

Iako u Nacrtu zaključaka to nije eksplicitno rečeno, Evropski savet očekuje da vidi napredak na severu Kosova u pogledu institucija koje treba da osiguraju bezbednost i pravdu za građane na transparentan i kooperativan način, što, u suštini, znači integraciju policije i sudstva na severu Kosova pod prištinsku administraciju, navodi Radio Slobodna Evropa.

Podsećamo, ministri juče nisu uspeli da se slože oko predloga, o kome je ranije izvestio Tanjug, da se Srbiji otvori mogućnost da dobije datum početaka pregovora u junu 2013. godine.

Predstavnici 27 članica EU su se sinoć vanredno sastali na nivou ambasadora kako bi razrešili nesuglasice u vezi sa određivanjem datuma početka pregovora za Srbiju i otvaranju puta za zaključivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) Kosovu.

Po završetku jučerašnjeg sastanka, medijima se obratila visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton, ali ona nije komentarisala pitanje dodeljivanja datuma, već isključivo dijalog Beograda i Prištine.

Tokom dana u Briselu su se lomila koplja po pitanju datuma, iako se svi slažu da je veliki napredak načinjen u dijalogu Beograda i Prištine.

Ešton je, na konferenciji za novinare u Evropskom savetu, najavila da će razgovori premijera Srbije Ivice Dačića i kosovskog premijera Hašima Tačija biti nastavljeni u januaru i istakla da se očekuje dalji napredak u dijalogu.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.