Parlamenti regiona u borbi protiv siromaštva

Izvor: S media, 12.Okt.2010, 13:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Parlamenti regiona u borbi protiv siromaštva

Zemlje Zapadnog Balkana treba da harmonizuju nacionalne pravne sisteme sa tekovinama Evropske unije, saglasili su se u Beogradu učesnici regionalnog skupa parlamentarnih tela. U odnosu na 2008. godinu broj siromašnih u Srbiji je u porastu.

Zemlje Zapadnog Balkana treba da harmonizuju nacionalne pravne sisteme sa tekovinama Evropske unije, ali i da razviju nove modele saradnje u borbi protiv >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << siromaštva, saglasili su se danas u Beogradu učesnici regionalnog skupa parlamentarnih tela.

Na otvaranju dvodnevne Konferencije skupštinskih odbora nadležnih za pitanje smanjenja siromaštva regiona Zapadnog Balkana i Turske, koja se održava u Skupštini Srbije, ocenjeno je da je svetska ekonomskakriza uticala na povećanje siromaštva u zemljama regiona.

"Iako je stopa siromaštva u Srbiji prepolovljena u periodu od 2003.do 2008. godine, nastupanjem svetske ekonomske krize, u odnosu na 2008. godinu broj siromašnih u Srbiji je u porastu", rekla je predsednica Skupštine Srbije Slavica Djukić Dejanović.

Ona je dodala da borba protiv siromaštva i društvene isključenostipodrazumeva saradnju vlada, parlamenata, civilnog društva i medija.

"Srbija je definisala aktivno učešće u evropskom procesu socijalneuključenosti. Od 2000. godine postignut je veliki napredak - stopasmrtnosti odojčadi, dece i majki je opala, a stopa završetka obaveznog školovanja je na konstantno visokom nivou", rekla je Djukić-Dejanović.

Prema rečima šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji VensanaDežera, sedam procenata srpske populacije živi ispod granice siromaštva.

"Ni stanje u Evropskoj uniji nije najbolje, sedamnaest odsto ukupnog stanovništva zemalja EU živi ispod granice siromaštva, a medju njima je mnogo dece", rekao je Dežer.

Dežer je naveo da je cilj EU da svi gradjani imaju jednaka prava i budu uključeni u društvo.

Generalni sekretar Regionalnog saveta za saradnju Hido Biščević rekao je da očekuje da će zemlje regiona primeniti pravne tekovineEU u izgradnji administrativnih kapaciteta za borbu protiv siromaštva i društvene isključenosti.

I Evropski parlament pružio je podršku zajedničkoj borbi protiv siromaštva, rekla je poslanica Evropskog parlamenta Ana Ibrišagić idodala da ova vrsta saradnje treba da doprinese dobrobiti pojedinaca i društva u celini.

Na dvodnevnoj konferenciji učestvuju parlamentarne delegacije Albanije, BiH, Hrvatske, Srbije, Slovenije, Makedonije i Turske.



(Beta)

Nastavak na S media...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Parlamenti u borbi protiv siromaštva

Izvor: RTS, 12.Okt.2010

Zemlje Zapadnog Balkana treba da harmonizuju nacionalne pravne sisteme sa tekovinama Evropske unije, ali i da razviju nove modele saradnje u borbi protiv siromaštva, saglasili su se učesnici Konferencije koja se održava u Beogradu. ..Na otvaranju dvodnevne Konferencije, predsednica Skupštine Srbije...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.