PROCURILI TAJNI DOKUMENTI EU: Možda bude invazije, ali njih ne napadamo

Izvor: SrbijaDanas.com, 13.Maj.2023, 16:12

PROCURILI TAJNI DOKUMENTI EU: "Možda bude invazije, ali njih ne napadamo"

Strani mediji preneli su vest o procurelom internom dokumentu Evropske unije i njegovom sadržaju.

U dokumentu se upozorava da bi vojni sukob sa Kinom ugrozio vitalno snabdevanje Evrope mikročipovima.

Lideri EU pozivaju evropske vlade da nastave saradnju sa Kinom, uprkos rastućim tenzijama između Vašingtona i Pekinga.

Diplomatska služba Evropske unije želi da zemlje članice budu spremne za moguću eskalaciju krize oko Tajvana, >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << upozoravajući da bi vojni sukob ugrozio vitalno snabdevanje Evrope mikročipovima.

Međutim, iako se rizici za Evropu moraju smanjiti, ona ne sme da se potpuno ogradi idistancira od Kine, navodi se u internom dokumentu koji je pripremila Evropska služba za spoljne poslove, u koji je POLITICO imao uvid.

Dokument dolazi u ključnom trenutku za EU, koja se bori sa sve komplikovanijim odnosima sa Kinom. SAD trenutno intenziviraju svoj ionako jastrebski stav prema Pekingu, dok evropski lideri tek treba da se dogovore o jedinstvenom pristupu.

Dokument je odmah izazvao reakciju nekih evropskih vlada koje su naklonjenije američkom pristupu: "Čini se da smo, uz sve moguće zvuke alarma, ponovo odlučili da pritisnemo dugme za isključivanje zvuka, i nastavili da dremamo". rekao je jedan visoki diplomata EU koji je želeo da ostane anoniman.

U dokumentu, koji su sastavili diplomatski zvaničnici izvršnog tela EU, poziva se 27 država članica Unije da iskoriste "priliku" da smanje rizik od sve većeg uticaja Kine na ekonomska i bezbednosna pitanja.

Međutim, u dokumentu se navodi da Evropa i dalje ima priliku da razgovara direktno sa vladom predsednika Si Đinpinga. "Kina i Evropa ne smeju se potpuno otuđiti. U suprotnom postoji rizik da se nesporazumi povećaju i prenesu i na druge oblasti", navodi se u nacrtu.

- Sistemsko rivalstvo može se pojaviti u gotovo svim oblastima saradnje. Međutim, to ne bi trebalo da odvrati EU od održavanja otvorenih kanala komunikacije i traženja konstruktivne saradnje sa Kinom [...] Takva saradnja može pomoći da se probije rastuća samoizolacija kinesko rukovodstvo. Ali pre svega treba promovisati fundamentalne interese EU - takođe se navodi u dokumentu.

Odnosi Evropske unije sa Kinom su tema koja će dominirati u kreiranju politike u narednim mesecima, a veća diskusija o ovom pitanju očekuje se na samitu lidera EU u Briselu u junu.

U dokumentu se pozivaju zemlje članice da ubrzaju planove za smanjenje rizika i prekomerne zavisnosti od Kine.

- Smanjenjem rizika možemo da obezbedimo predvidljivost i transparentnost u našim ekonomskim i trgovinskim odnosima, istovremeno promovišući siguran pristup zasnovan na pravilima - navodi se u dokumentu.

Poziv na smanjenje rizika dolazi od administracije jer se čini da je Peking sve nervozniji zbog narativa da predstavlja pretnju Zapadu. Kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang kritikovao je ove nedelje u Berlinu evropske političare zbog pokušaja da se "oslobode Kine" u ime smanjenja rizika.

Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je prošlog meseca u intervjuu za POLITICO da Evropa treba da izbegne da bude uvučena u sukob između Kine i Sjedinjenih Država oko samoupravnog ostrva koje Peking smatra svojim.

U vezi sa Tajvanom, u dokumentu se navodi: EU [...] je nepokolebljiva da svaka jednostrana promena statusa kvo i upotreba sile mogu imati velike ekonomske, političke i bezbednosne posledice na globalnom nivou, posebno imajući u vidu primarnu ulogu Tajvana kao dobavljač najnaprednijih poluprovodnika.

- EU mora biti spremna za scenarije u kojima tenzije značajno rastu. Rizik od eskalacije u Tajvanskom moreuzu jasno pokazuje potrebu da se radi sa partnerima na sprečavanju erozije statusa kvo u interesu svih - u dokumentu piše.

Prema procenama, oko 90 odsto naprednih poluprovodnika uvezenih u EU dolazi sa Tajvana.

Tajvanski gigant poluprovodnika TSMC bio je pod pritiskom da preseli neke od svojih proizvodnih pogona, ali se do sada kretao samo u pravcu dva navodna tajvanska dobavljača bezbednosne opreme - SAD i Japana.

Što se tiče Ukrajine, Unija nije impresionirana najnovijim diplomatskim nastupom Kine, koji je obeležio odloženi prvi sastanak predsednika Si Đinpinga i Vladimira Zelenskog.

Zemlje članice EU treba da nastave da upozoravaju Peking da ne podržava Rusiju, čak ni zaobilaženjem sankcija, dodaje se u istom dokumentu.

Dokument takođe sadrži sumorne prognoze za domaći razvoj Kine, u kojima se kaže da će se azijska supersila "verovatno suočiti sa domaćim ekonomskim i političkim izazovima bez presedana zbog usporavanja ekonomskog rasta i demografskih promena".

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.