
Izvor: B92, 03.Mar.2017, 16:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Opozicija Mogerinijevoj: Nije ovo dobar put
Beograd -- EU nema samo reči hvale za Vladu Aleksandra Vučića kao što se to predstavlja u javnosti, rekli su predstavnici opozicije predstavnici EU Federiki Mogerini.
Kako su rekli, postoji mnogo kritika vlasti u Srbiji, pre svega kada je reč o slobodi medija i pravosuđu.
Mogerinijeva je razgovarala s budućim predsedničkim kandidatima Sašom Jankovićem, predsednikom Demokratske stranke Draganom Šutanovcem, predsednikom SDS Borisom Tadićem i predsednikom pokreta >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Dosta je bilo Sašom Radulovićem.
Budući predsednički kandidat Saša Janković nakon sastanka preneo je stav Federike Mogerini da ona redovno pominje probleme u vladavini prava i medijskim slobodama, ali da evropska zvaničnica ne može da shvati situaciju u kojoj te iste kritike ne dopiru do javnosti, već se prezentuje kao da je to samo podrška Vladi i Aleksandru Vučiću lično.
"Ona tvrdi da to nije tako, ali nažalost građani Srbije dobijaju sliku preko medija koji su potpuno pod kontrolom Aleksandra Vučića da je Evropska unija zaštitnik Aleksandar Vučića, što ne samo da nije tačno, nego je ironično", kazao je Janković.
On je naveo da je Mogerinijevoj prenet zajednički stav da Srbija nije na dobrom putu, niti da gradi bilo koju od evropskih vrednosti - vladavinu prava, bezbednost ili standard građana.
"Plašim se da Evropska unija nedovoljno jasno vidi da smo mi svi taoci jedne lažne politike - sa jedne strane lažnih izjava o pripadnosti nekim vrednostima, a sa druge strane potpuno drugačije Srbije u kojoj se mnogo građana pita da li je EU možda digla ruke od nas, jer ne moguće je da ne vidi sve ovo što se dešava", kazao je Janković.
Boris Tadić, čija stranka je podržala kandidaturu Vuka Jeremića, istakao je da EU ima kritički stav prema Vladi, a ne samo podršku evroskom putu Srbije i smanjenju deficita.
"EU nema samo reči podrške nego i reči kritike, ali mislim da one ne dolaze do javnosti. Ogromne su kritike u obalsti slobode medija, vladavine prava i reforme pravisudnog sistema", kazao je Tadić i dodao da je u Srbiji na delu urušavanje demokratije i svega što je postignuto nakon 5. oktobra 2000. godine.
Lider pokreta Dosta je Bblo i budući kandidat za predsednika Saša Radulović naveo je da su upućene i kritike njegovog pokreta zbog neprisustvovanja sednici parlamenta na kojoj je bila i visoka predstavnica EU Federika Mogerini.
"U vreme kada je suspendovan paralament neprihvatljivo je držati vanredne, sprecijalne sednice sa govorima koji su praktično deo predizborne kampanje. Mi razumemo poziciju EU koja vodi računa o svojim interesima", kazao je Radulović.
On je dodao da pokret Dosta je bilo ne može da učestvuje u suspendovanju demokratije i kao problem istakao to da pokret na čijem je čelu danas nije uspeo da dođe ni do jednog notara koji treba da overe potpise građana za njegovu predsedničku kandidaturu.
Lider DS Dragan Šutanovac govorio je o potrebi promene pravosudnog sistema, jer je u zemlji očigledna zavisnost kako parlamenta, tako i pravosuđa od izvršne vlasti.
Šutanovac je rekao da to može da se promeni samo kroz izmenu Ustava, u kome bi se uspostavila potpuna nezavisnost pravosuđa kroz definisanje sudstva kao treće grane vlasti.
On je, kako se navodi, govorio i o stanju u državi, potrebi da u zemlji zavladaju zakoni, a ne zakon sile i skrenuo pažnju na problem nejednakih medijskih uslova za vođenje kampanje.
Bivši šef srpske diplomatije Vuk Jeremić, koji je najavio kandidaturu, nije bio na sastanku, jer je u okviru kampanje bio na Kosovu i Metohiji.