Izvor: S media, 08.Mar.2011, 02:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Okončanje pregovora sa EU
Savetnik srpskog premijera za ekonomska pitanja Jurij Bajec izjavio je večeras da će rekonstruisana vlada ove godine imati dva glavna pravca delovanja - uspešno okončanje pregovora sa EU i sprovodjenje programa mera kako bi se olakšao težak položaj gradjana koji su se dugoročno zadužili.
To podrazumeva sprovodjenje reformi i usvajanje važnih evropskih zakona što će ojačati i medjunarodni ekonomski položaj Srbije, kao i donošenje mera koje će omogućiti >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << reprogramiranje kredita gradjana, koje je najavio i premijer Mirko Cvetkovcih, rekao je Bajec za RTS.
Bajec je taj predlog mera ocenio kao dobar i izrazio očekivanje da će ga banke prihvatiti, što će olakšati težak polozaj odredjenog broja gradjana Srbije koji su se dugoročno zadužili i imaju problem u otplati kredita.
Savetnik srpskog premijera je istakao da se u ovoj godini očekuje rast proizvodnje i bruto domaćeg proizvoda od tri odsto, što će zaustaviti rast nezaposlenosti, ali ne i povećati zaposlenost.
Kandidatura poboljšava kreditni rejting Srbije
Sredstva MMF-a neophodna
Prema njegovim rečima, za povećanje broja radnih mesta neophodne su investicije i dobro je što u 2011. "možemo da računamo na veći priliv investicija".
Bajec je podsetio na novi model privrednog rasta zasnovan na proizvodnji razmenjivih dobara i izvozu koji će, kako je rekao, Srbiji obezbediti stabilan dugoročan razvoj.
Predsednik kompanije "Metalac" iz Gornjeg Milanovca Dragoljub Vukadinović je ukazao da država mora imati više sluha za zahteve privrede i da je neophodno stvoriti povoljan ambijent za investiranje.
On je naveo da je neophodna reforma javne uprave, reorganizacija i profesionalizacija upravljanja u javnim preduzećima, ulaganje u infrastrukturu kao i donošenje i primena zakona koji bi unapredili privredni ambijent u zemlji.
Poslanik Srpske napredne stranke Jorgovanka Tabaković smatra da je Srbija izgubila dosta vremena, da nisu sprovedene reforme, da je novi model privrednog rasta zakasnio dok se država sve više zadužuje.
(Tanjug)
Bajec: BDP raste, ne i zaposlenost
Izvor: Capital.ba, 08.Mar.2011
BEOGRAD, Savjetnik premijera Srbije za ekonomska pitanja Jurij Bajec kaže da će rekonstruisana vlada ove godine imati dva glavna pravca djelovanja. To su uspješno okončanje pregovora sa EU i sprovođenje programa mjera kako bi se olakšao težak položaj građana koji su se dugoročno zadužili. To...










