Nova okupacija u centru Zagreba

Izvor: B92, 22.Okt.2011, 21:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nova "okupacija" u centru Zagreba

Zagreb -- Nekoliko stotina ljudi okupilo se večeras na drugom subotnjem protestu protiv neoliberalnog kapitalizma, na centralnom zagrebačkom Trgu bana Jelačića.

Govornici su istakli da okupljanjem nastoje da sruše korumpirane elite i podsećaju na proteste ogorčenih pred berzama u Londonu i Njujorku.

Zahtevi učesnika protesta su i da se češće raspisuju referendumi u Hrvatskoj, da građani kontrolišu referendum za ulazak u EU, reforma penzionog i zdravstvenog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sistema, demokratizacija HRT-a i pretvaranje u javno preduzeće.

Učesnici skupa politički su vrlo heterogeni, od ultradesničara do antifašista, anarhista i studenata Filozofskog fakulteta kojih je sada najviše, ali nema nekih poznatih imena iz sveta politika ili javnog života.

Fotografije prošlonedeljnog protesta na Trgu bana Jelačića pogledajte u našoj Galeriji

Nedostaju članovi sindikata koji su prošle subote, kad je na trgu bilo više hiljada ljudi, činili većinu učesnika skupa. Osim nekoliko malih transparenata ručne izrade, postavljen je transparent "Generalni štrajk".

"Pokret 15.O" je pozvao zainteresovane da ponesu ćebad, šatore i vreće. "Okupacija će trajati do ispunjenja zahteva ili dok građani na plenumu ne odluče drugačije", naveo je građanski pokret, koji policiji ni gradu nije prijavio održavanje skupa jer ”smatra da ne treba tražiti ničije dozvole”.

Pre nedelju dana Zagreb je bio jedan od hiljadu svetskih gradova u kojima su organizovani protesti protiv kapitalističke pohlepe, a na Trgu se okupilo oko 3.000 ljudi, među kojima su bili i članovi pet sindikata.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.