Neophodna bliska saradnja EU, donatora i država

Izvor: B92, 05.Okt.2015, 12:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Neophodna bliska saradnja EU, donatora i država"

Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport kaže da očekuje da će na sastanku u Luksemburgu biti formiran novi fond za pomoć državama kroz koje prolaze izbeglice

Davenport je na skupu posvećenom toj problematici naglasio neophodnost bliske saradnje Evropske unije, međunarodnih donatora kao i država kroz koje izbeglice prolaze, posebno >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << imajući u vidu da dolazi zima.

On je istakao i da moramo da budemo fleksibilni u planiranju, jer se očekuje veći broj izbeglica u narednom periodu.

EU je, potvrdio je, odlučna da nastavi da pokazuje istinsku solidarnost sa državama u regionu, među njima i sa Srbijom, sada u vezi s izbegličkom krizom i onako kako to bilo tokom prošlogodišnjih poplava.

On je naglasio da je ovo što se dešava veliki test i za EU i da je vreme za nove, smele i odlučne akcije i njenih institucija, ali i država članica kako bi se princip solidarnosti i humanosti primenio u praksi.

"Želim da naglasim spremnost EU da nastavi i dalje da pomaže na jedan konkretan način", rekao je Davenport istakavši da se moraju planirati i različiti scenariji u izbegličkoj krizi.

Davenport je posebno naglasio značaj predstojećeg sastanka u Luksemburgu, na kome očekuje da će učesnici, među kojima i predstavnici Srbije, da donesu zajedničku deklaraciju u vezi sa pomoći državama kroz koje prolaze izbeglice.

"EU je odlučna i namerava da ostane i bude partner zemljama u regionu", poručio je šef Delegacije EU.

Naglasivši značaj angažovanja građanskog društva na pomoći izbeglicama, kao i njihovu saradnju sa državnim organima, Davenport je najavio da je EU spremna za nastavak saradnje sa svima koji su angaživani na tom problemu.

I Zaštitnik građana Saša Janković izneo je sve moguće pohvale na račun državnih organa i nujihovog angažmana u izbegličkoj krizi, dodajući da su i građani, kao i nevladine organizacije doprineli da se na pravi način suočimo sa ovim istorijskim događajima.

On je naveo da posao nije završen, jer nas očekuje hladno vreme i zima, čemu se treba prilagoditi i obezbediti niz stvari, poput tople odeće, obuće.

Ukazao je posebno na problem maloletnika, koji bez pratnje roditelja prolaze kroz Srbiju i naveo da je njih oko 5.000 registrovano kod nas.

Moramo zbog takvih osposobiti i socijalne radnike, primetio je, jer je to pravi način da se zaštite i zbrinu maloletnici i deca.

Primetivši da izbeglička kriza neće biti okončana verovatno ove a možda ni naredne godine, on je poručio da u takvim okolnostima "svako od nas treba da radi svoj posao".

Izvršna direktorka Fonda za otvoreno društvo Jadranka Jelinčić je ocenila je da problem izbeglica i migranata spada u domen poštovanja ljudskih prava, te navela spremnosti civilnog sektora da nastavi da radi na tim značajnim pitanjima.

Premijer Aleksandar Vučić je otvarajući skup ponovio da je Srbija u migrantskoj krizi pokazala humano i solidarno lice, da je pružila ruku svakom i pomogla koliko je mogla, te poručio da nikada neće prihvatiti politiku mržnje prema tim ljudima i nikada neće dozvoliti skupove protiv njih.

U tom je smislu rekao i da u regionu treba neizostavno rešiti sva otvorena bilateralna pitanja, "kako bismo mogli da proizvedemo održivu stabilnost na Balkanu".

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.