Nastavak dijaloga u Briselu

Izvor: RTS, 09.Mar.2011, 09:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nastavak dijaloga u Briselu

Pregovori Beograda i Prištine o tehničkim pitanjima nastavljeni u Briselu. Na stolu pitanja avio-saobraćaja, telekomunikacija, registarskih tablica i učešća u CEFTA sporazumu.

Predstavnici Beograda i Prištine nastavili su jutros dijalog pod pokroviteljstvom Evropske unije.

Na stolu bi, kako je najavio šef pregovaračkog tima Beograda Borko Stefanović, trebalo da se nađu pitanja avio-saobraćaja, telekomunikacija, registarskih tablica i učešća u CEFTA >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << sporazumu.

Posle današnjeg susreta visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton trebalo bi da izda saopštenje, a predstavnici Beograda i Prištine da se obrate novinarima.

Razgovori su počeli sinoć, a šef beogradskog pregovaračkog tima Borko Stefanović izjavio je po završetku prvog sastanka da je susret sa delegacijom Prištine bio 'normalan i ljubazan'.

Kako je rekao, tim iz Beograda nije dozvolio bilo kakvu devijaciju u razgovorima, efikasno prelazeći preko razlika koje je 'druga strana često pokušavala da predstavi'.

Stefanović je precizirao da je tim iz Prištine pokušavao da istakne 'terminološke i narativne' razlike, kao i 'tumačenja skorašnje istorije'.

Šefica pregovaračkog tima Prištine Edita Tahiri ocenila je da je početak dijaloga u utorak uveče bio vrlo dobar, da su obe strane bile konstruktivne i izrazila optimizam u pogledu njegovog ishoda.

"Mogu sa naše strane da kažem da sam optimista i da želimo da budemo zaista konstruktivni kako bismo doprineli rešavanju razlika oko praktičnih pitanja", izjavila je Tahirijeva novinarima u Briselu.

"Ovo je tehnički dijalog i tako će i ostati", naglasila je Edita Tahiri.

Stefanović je rekao da predstavnici dve delegacije nisu gubili vreme, već su pričali o konkretnim stvarima koje će doneti dobrobit ljudima na Kosovu i Metohiji i omogućiti nesmetan evropski put regiona.

Na molbu da prokomentariše činjenicu da Priština insistira na razgovorima 'dve države' i 'tehničkom dijalogu', Stefanović je ocenio da takve izjave služe za 'unutrašnju upotrebu'.

Prema njegovim rečima, pitanja katastra i matičnih knjiga - o kojima je sinoć bilo reči - posebno su važna za evropski put, jer trenutno postoje dva paralelna sistema, dve paralelne realnosti - a neophodno je regulisanje jedinstvene baze podataka.

Kako je rekao Stefanović, ovo je bio inicijalni sastanak i prilika za međusobno 'čitanje' dva pregovaračka tima, upoznavanje i izgradnju stepena poverenja među nama.

"Došli smo izuzetno pripremljeni i to se videlo, naša rešenja su detaljno razrađena, što drugoj strani ostavlja mogućnost da odgovori u adekvatnom terminu", zaključio je Stefanović.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.