Mogerini: Sporazumi značajno dostignuće

Izvor: B92, 25.Avg.2015, 21:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mogerini: Sporazumi značajno dostignuće

Sporazumi Beograda i Prištine predstavljaju značajno dostignuće u procesu normalizacije, navodi visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Federika Mogerini.

Ona je potvrdila da su finalizovani dogovori o primeni četiri ključna sporazuma: o energetici, telekomunikacijama, uspostavljanju Zajednice srpskih opština i slobodi kretanja odnosno mostu na Ibru u Kosovskoj Mitrovici.

"Premijeri Srbije i >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Kosova označili su prekretnicu u postizanju napretka u agendi dijaloga. Oni su dogovorili opšte principe i osnovne elemente Zajednice srpskih opština što utire put ka njenom uspostavljanju", saopštila je Mogerini.

Premijeri su se takođe dogovorili o daljoj primeni sporazuma o energetici i akcionom planu za Telekom što će, kako je navela, olakšati telekomunikacini sistem i operacije na Kosovu.

"Konačno, premijeri su takođe postigli dogovor o mostu u Mitrovici, koji će definisati upotrebu mosta na uzajamno prihvatljiv način koji simbolizuje duh dijaloga u kojem posredujem", ističe se u saopštenju visoke predstavnice.

"Današnji ishod predstavlja značajno dostignuće u procesu normalizacije. Rešenja poput ovih danas postignutih donose konkretnu korist ljudima i u isto vreme omogućavaju dvema stranama da napređuju na svom evropskom putu", ocenila je Mogerini.

Ona je istakla da je posvećenost dvojice premijera bila od pomoći u postizanju dogovora i potvrdila da će EU aktivno podržati punu primenu ovakvog ishoda.

EU će takođe nastaviti da radi na daljim koracima u dijalogu narednih meseci, poručila je Mogerini.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić poručio je da su sporazumi postignuti u Briselu dobri po srpski narod na Kosovu.

"Zajednica (srpskih opština) će imati svog predsednika, potpredsednika, skupštinu, savet, grb i zastavu. Ona će odlučivati o sva četiri pitanja iz Briselskog sporazuma - od zdravstva, školstva, urbanog i ruralnog planiranja i ekonomskog razvoja, do toga da ćemo moći da je finansiramo iz Srbije. Nedvosmisleno se kaže da Srbija ima pravo da je finansira, bez poreza i taksi", naveo je Vučić u izjavi za Radio-televiziju Srbije.

Osim toga, direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić rekao je posle potpisivanja sporazuma u Briselu da je Srbija pobedila sa 5:0.

“Sportskim rečnikom, Srbija je pobedila sa 5:0. Zajednica srpskih opština će imati svog predsednika, svoju skupštinu, direktne institucionalne veze sa Srbijom i ozbiljna izvršna ovlašćenja u mnogim oblastima. Imamo četiri meseca za izradu Statuta Zajednice srpskih opština, glavni dogovor smo postigli i ja čestitam građanima Kosova i Metohije“, rekao je Đurić.

Međutim, potpredsednik Vlade Kosova Hašim Tači rekao je u Briselu da je Srbija potpisivanjem sporazuma na neki način priznala Kosovo kao nezavisnu državu.

“Srbija je potpisala pod pritiskom međunarodne zajednice. Kosovska strana je stajala čvrsto iza svojih zahteva i postigla je dogovor u skladu sa kosovskim zakonima. Ostaje na nama da radimo kako bismo izneli sve buduće procese“, rekao je Tači.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Mogerini: Sporazumi Beograda i Prištine značajno dostignuće

Izvor: Nezavisne Novine, 25.Avg.2015

BRISEL - Sporazumi Beograda i Prištine predstavljaju značajno dostignuće u procesu normalizacije, navodi visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Federika Mogerini...Ona je potvrdila da su finalizovani dogovori o primjeni četiri ključna sporazuma: o energetici, telekomunikacijama, uspostavljanju...

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.