Mišćević: Dosta posla pred Srbijom

Izvor: B92, 13.Mar.2014, 14:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mišćević: Dosta posla pred Srbijom

Brisel -- Srbiji predstoji dosta posla oko dovođenja regulative pružanja usluga u skladu sa evropskim standardima, izjavila je Tanjugu Tanja Miščević.

Mi još nemamo jasan sistem pružanja usluga i osnivanja preduzeća koji bi bio uskladjen sa EU, već samo deliće”, rekla je šefica tima Srbije za pregovore o pridruživanju sa Evropskom unijom u pauzi drugog dana bilateralnog skriniga o poglavlju 3, koje je vezano >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za ovu temu.

Miščević je objasnila da je reč o vrlo važnom sektoru, jer na usluge u EU otpada čak 75 procenata bruto društvenog dohotka, dok je u Srbiji taj udeo oko 55 odsto.

"Prva i osnovna stvar biće usvajanje krovnog zakona o uslugama čija je izrada već u toku”, rekla je ona, dodajući da je u ovu problematiku uključeno mnoštvo institucija, čiji rad treba koordinirati..

Državni sekretar ministarstva za spoljnu i unutrašnju trgovinu Tanja Matić, koja je na čelu radne grupe za ovo poglavlje, je rekla da smatra da predstojeći izbori u Srbiji neće usporiti tempo evropskih integracija.

Naprotiv, mislim da može doći do ubrzanja, imajući u vidu da se svi zalažu za manju i homogeniju vladu”, rekla je Matić za Tanjug i dodala da su pohvale na račun srpskog tima koje su danas stigle iz Evropske komisije dokaz da se država ponaša odgovorno i vodi računa o dugorocnim projektima.

Skrining je proces utvrđivanja usklađenosti zakonodavstva zemlje kandidata sa pravilima Evropske unije i sprovodi se posebno za svako od 35 poglavlja pregovaračkog procesa, a sastoji se od eksplanatornog i bilateralnog dela.

Srbija je dosad kompletirala oba dela skrininga za pet poglavlja i zaključila eksplanatorne skrininge za još tri.

Nastavak na B92...



Povezane vesti

Miščević: Treba nam krovni zakon o uslugama

Izvor: RTS, 13.Mar.2014

Srbiji predstoji dosta posla oko dovođenja regulative pružanja usluga u sklad sa evropskim standardima, rekla je Tanja Miščević tokom još jedne runde skrininga u Briselu...Šefica tima Srbije za pregovore o pridruživanju sa Evropskom unijom Tanja Miščević izjavila je za Tanjug da Srbiji predstoji...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.