
Izvor: B92, 20.Avg.2011, 13:30 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Merkelova: Zalaganje za dijalog
Berlin -- Nemačka kancelarka Angela Merkel će se prilikom posete Beogradu zalagati za nastavak dijaloga Beograda i Prištine.
Ona je pred odlazak u Beograd ukazala na napredak koji je Srbija postigla u saradnji sa Haškim tribunalom.
"Naravno, radujem se poseti Srbiji, jer Nemačka i Srbija imaju dobre bilateralne odnose. Srbija je prošlih meseci i godina uspela da postigne izvesne stvari da bi mogla da ide ka EU", rekla je Merkelova.
Ona je istakla, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u video poruci, da su ti državno-pravni postupci od velikog značaja za suočavanje sa zločinima iz prošlosti u regionu i ocenila da bez toga u regionu neće biti mira.
Upozorivši da ponovo postoji napetost između Kosova i Srbije, Merkelova je rekla da će zbog toga jedan od njenih zadataka tokom posete Beogradu biti da se založi za nastavak dijaloga s Prištinom.
Merkelova će se 23. avgusta susresti sa srpskim predsednikom Borisom Tadićem, premijerom Mirkom Cvetkovićem i drugim srpskim zvničnicima.
"Ne može biti evropske perspektive za taj region ako se ne preduzmu svi napori, premda su ožiljci prošlosti još duboki i imaju teške posledice", rekla je Merkel i dodala da se u tom regionu pokazuje da je Evropa mirovna tvorevina.
Merkelova je izjavila da će sledeće sedmice, u ponedeljak i utorak, posetiti region koji je u prošlim godinama često bio u udarnim naslovima zbog konflikata u zemljama regiona.
Ona je, međutim, podsetila i na zaključke samita u Solunu iz 2003. godine da se "svim zemljama bivše Jugoslavije pruži jedna evropska perspektiva".
To ne može biti bezuslovno, konstatovala je nemačka kancelarka i dodala Evropa treba da podrži želju svake pojedne zemlje da sa susedima dobro sarađuje, da se konflikti mirno rešavaju i da se međusobno poštuju.
Hvratska je prošle godine vodlila pristupne pregovore koji su zaključeni ovog leta, podsetila je Merkel i rekla da će u Zagrebu pre svega razgovorati o zadacima koje Hrvatska još treba da obavi do faktičnog pristupa EU.