Izvor: Nezavisne Novine, 21.Jan.2015, 13:44 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Mekgafi: Pravi posao na vlastima u BiH
SARAJEVO - Datum dolaska novog specijalnog predstavnika i šefa Delegacije EU u BiH Larsa Gunara Vigemarka, kojeg je u ponedjeljak imenovalo Vijeće vanjskih poslova EU, biće naknadno objavljen - kazao je Feni portparol Delegacije EU i specijalnog predstavnika EU u BiH Endi Mekgafi.
Na pitanje kojim će zadacima Vigemark prvo posvetiti pažnju nakon >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << dolaska u BiH, Mekgafi, je odgovorio da će se specijalni predstavnik EU u BiH "pravovremeno oglasiti povodom njegovih prioriteta" te da je pravi posao na vlastima u BiH.
''Vlasti u BiH trebaju ispuniti očekivanja građana, naročito nakon izbora. EU je u više navrata naglasila da će se u narednih četiri do pet godina BiH suočiti s veoma ozbiljnim izazovima'', kazao je.
Podsjeća da je po nekim pokazateljima BiH država s najvećom stopom nezaposlenosti mladih u Evropi budući da 59 odsto aktivnog stanovništva od 15. do 24. godine nema zaposlenje i da je BiH na drugom mjestu u Evropi po broju nezaposlenih osoba (ukupno 28 odsto radne snage nema posao).
Endi Mekgafi, takođe podsjeća da je BiH najniže rangirana evropska država prema indikatorima Svjetske banke za lakoću poslovanja i jedna je od najniže rangiranih prema podacima Indeksa percepcije korupcije.
''Vjerujemo da reforme potrebne za pristupanje EU mogu pomoći pri rješavanju ovih problema na širem planu. EU je uspostavila svoju politiku - obnovljeni pristup prema BiH u zaključcima Vijeća vanjskih poslova EU'', rekao je.
Kako kaže, u zaključcima Vijeća je naglašeno da bi EU željela vidjeti neopozivu pismenu obavezu usaglašenu u Predsjedništvu BiH, koju bi potpisali lideri stranaka i koju bi odobrio Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH, u cilju preduzimanja neophodnih reformi u okviru pristupanja EU.
Stav Delegacije EU u BiH je, podsjeća Mekgafi, da taj tekst treba da sadrži obavezu da se napravi početni plan za reforme, uključujući Sporazum za rast, vladavinu prava, dobro upravljanje i druga pitanja koja se odnose na funkcionalnost, kao što je mehanizam koordinacije.
Ovaj plan reformi, kaže, treba razviti i provesti s civilnim društvom, a u kasnijoj fazi, ističe Mekgafi,, bit će potrebna i posvećenost napredovanju u reformama za poboljšanje funkcionalnosti i efikasnosti na različitim upravnim nivoima.
Da bi ovo uspjelo, zaključuje Mekgafi, cjelokupno institucionalno i političko vodstvo BiH na svim nivoima treba da zajednički radi na evropskoj budućnosti ove države za dobrobit svih njenih stanovnika.
Poručio je da EU od vlasti u BiH očekuje da će se oni obavezati na predanost i da će oživjeti proces pristupanja EU, te se posebno pozabaviti pitanjem osjetljivog društveno-ekonomskog stanja tako što će započeti provođenje Sporazuma za rast i zapošljavanje.
Nastavak na Nezavisne Novine...







