Mekalister: Poglavlje 35 najverovatnije prvo za otvaranje

Izvor: Prva.rs, 21.Jul.2015, 12:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mekalister: Poglavlje 35 najverovatnije prvo za otvaranje

"Verujem da je došlo vreme da se otvore prva poglavlja, i verujem da bi prva poglavlja trebalo da se otvore u ovoj godini, a to bi mogla biti 35, 23, 24, i 32", naglasio je on, dodajući da odluku donosi 28 zemalja članica EU, i da Evropska komisija daje samo preporuku.
On je, u razgovoru sa medijima, objasnio da poglavlja 23 i 24 moraju, kako je predviđeno, biti otvorena u ranom stadijumu, kao i da će biti zatvorena >> Pročitaj celu vest na sajtu Prva.rs << na kraju.
U slučaju Srbije, prema njegovim rečima, zbog kompleksnih odnosa sa Prištinom poglavlje 35 ima važnu ulogu. "Poglavlje 32 trenutno može biti otvoreno, ali je tehničko, pa nećemo moći da otvorimo samo to poglavlje da bi počeli zvanični proces otvaranja bez paralenog otvaranja većih poglavlja, a to bi moglo biti poglavlje 35", objasnio je Mekalister.
On je podvukao da otvaranje poglavlja 35 zavisi od toga da li je moguće napraviti finalni, dodatni napredak u pronalaženju rešenja za Zajednicu srpskih opština (ZSO).
"Pronalaženje tog rešenje nije samo na Srbiji, već i na Kosovu. Kancelarka Angela Merkel rekla je da je vreme za kompromis i tu poruku je uputila kako Beogradu, tako i Prištini", naglasio je Mekalister.
On je istakao da je svih 35 poglavlja veoma važno, i da će Srbija morati da ispuni sve delove sporazuma sa EU, zbog čega je pristupni proces veoma dug i težak.
"Pitanje Kosova je naravno od vitalnog značaja za EU. Postoji rezolucija Bundestaga koja zahteva da poglavlje 35 treba da se otvori veoma rano, a to su tražile i neke druge vlade EU. Nije na meni da odlučim koje poglavlje će prvo biti otvoreno, ali očigledno je da će to biti poglavlje 35", naglasio je Mekalister.
On je rekao da svih šest zemalja zapadnog Balkana ima jasnu evropsku perspektivu, ali da svaka mora biti odvojeno posmatrana, te da je pristupni proces instrument za jačanje regionalne saradnje, pomirenja, i dobrosusedskih odnosa. 
"Na kraju će biti korisno za čitavu Evropu i zapadni Balkan ako dođemo do rešenja u odnosima Beograda i Prištine", poručio je nemački političar.
On je kazao da je svestan da je pitanje zvaničnog priznanja Kosova kontroverzno pitanje u Srbiji. 
"Pristupni okvir kaže da je na kraju pristupnih pregovora potreban pravno obavezujući sporazum koji omogućava obema stranama puno ispunjavanje svojih obaveza, na čemu se radi. Možda puno pričamo o Kosovu jer poglavlje 35 treba da bude otvoreno što pre", ukazao je Mekalister.
On je dodao da su u prošloj rundi dijaloga strane bile veoma blizu dogovora i da je sada na šefici evropske diplomatije Federiki Mogerini da pozove dve delegacije na nastavak dijaloga.
Prema njegovim rečima, najurgentnije pitanje u ovom trenutku je rešenje za ZSO, oko kojeg obe strane imaju obavezu da obave svoj posao, a ne, kako je u više navrata podvukao, samo Srbija.
"Vreme je za kompromis i blizu smo toga. Na kraju pregovora u interesu Srbije je da zaključi pravno obavezujući sporazum sa Kosovom koji će biti u interesu obe strane", ponovio je Mekalister.
On je izrazio uverenje da je Srbija na putu ka EU, dodajući da je "voz iz Beograda je krenuo ka Briselu, a koliko brzo će se kretati i kada će stići zavisiće uglavnom od same Srbije".
"Srbija je ponosna evropska nacija i ako želi da pristupi biće na dobrobit ne samo vaše zemlje već i EU da dobije takvu članicu", uveren je Mekalister.
Istovremeno je podvukao da je pristupanje EU kao građenje kuće, da počinje od glavne odluke, da zahteva puno planiranja u procesu i da počinje od gradnje temelja, koji je težak proces, ali da, kada se upustite u taj proces shvatate da donosi rezultate.
"Moramo biti svesni činjenice da otvaranje poglavlja predstavlja tek početnu tačku za pravi rad koji predstoji Srbije", poručio je Mekalister.
Mekalister je istakao da upostavljanje zida u sredini Evrope ne doprinosi dobrosusedskim odnosima, te da on ne može biti održivo rešenje.
On je, u razgovoru sa novinarima, kazao da je problem imigranata velika odgovornost za sve u Evropi, i da je to najveći izazov našeg doba, koje će nas preokupirati narednih godina.
Mekalister je naglasio da se to pitanje mora rešavati u zemljama porekla, i da je neophodno naći soluciju za uzroke u zemljama, posebno centralne Afrike.
"Reke ljudi su u pokretu i oni stižu i u Srbiju, pa vi morate da podelite taj teret", kazao je on i istakao da, međutim, te izbeglice u Srbiju dolaze preko neke druge zemlje, zbog čega je bitno da preuzimanje odgovornosti počne od Turske, Grčke i Bugarske.
Mekalister je izrazio razumevanje za zabrinutost Srbije zbog zida u Mađarskoj, dodajući da iz EU stalno govore o značaju dobrosusedskih odnosa, čemu, kako je naglasio, zid definitovno ne doprinosi.
Istovremeno je poručio da svaka zemlja ima pravo da samostalno upravlja svojim granicama i preduzima mere za obezbeđivanje međe, ali da zid ne može biti održivo rešenje.
"Pošto dolazim iz Nemačke verujem da je rušenje zidova mnogo bolje nego građenje novih", naglasio je on, ukazujući da bi zajedničke patrole bile mnogo bolje rešenje.
Mekalister je istakao značaj dobrosusedskih odnosa u regionu, dodavši da nije samo na Srbiji da radi na njihovom unapređenju.
"Regionalna saradnja i dobrosusedski odnosi čine suštinski deo procesa ka EU. To je jedini način da se postigne mir, stabilnost i prosperitet u ovom delu Evrope", objasnio je on u razgovoru sa novinarima.
"Šestorka na zapadnom Balkanu me podseća na Zajednicu uglja i čelika koja je 52. osnovala EU. Ciljevi i ideali su bili identični, unaprediti ekonomski razvoj i doneti mir i pomirenje", kazao je Mekalister.
On je, u tom kontekstu, istakao ulogu Srbije, i konstruktivan pristup vlade premijera Aleksandra Vučića, podsećajući na njegove istorijske posete Tirani i komemoraciji u Srebrenici.
Prema njegovim rečima te posete su bile istorijske prekretnice.
Komemoracija u Potočarima trebalo bi da bude mesto za promišljanje, a ne za nasilje. Svi mi osuđujemo napad na Vučića i to je bio napad na duh sećanja i pomirenja", istakao je Mekalister.
On je pozdravio činjenicu da su premijer i ostali naglasili da je ruka Srbije ostala ispružena bosanskom narodu, čime je dokazano opredeljenje za pomirenje.
Mekalister je konstatovao da su obe zemlje vidljivo posvećenje pomirenju i očuvanju dobrosusedskih odnosa. "Nije samo na Srbiji da gradi dobrosusedske odnose, već i na drugim zemljama da daju svoj doprinos", zaključio je nemački političar.
Mekalister je izrazio razumevanje prema tradicionalno dobrim odnosima koje Srbija ima sa Rusijom, ali je ukazao da Srbija mora da preduzme određene napore da uskladi svoje spoljnopolitičke stavove sa stavovima EU.
"Srbija ima posebne ekonomske i kulturne odnose sa Rusijom", kazao je Mekalister koji smatra da će "Srbija imati ključnu ulogu u uspostavljanju dobrih odnosa između EU i Srbije".
Mekalister je u razgovoru sa novinarima u orgnaizaciji lista "Danas" u Beogradu, podsetio da se Srbija nije složila sa restriktivnim merama prema Rusiji, koje su usvojile države članice EU i naglasio da Srbija mora da preduzme određene napore da uskladi svoje spoljnopolitičke stavove sa EU.
Istovremeno je konstatovao da je Beograd poželeo dobrodošlicu osbama koje nisu dobrodošle u EU, te naveo da Srbija organizuje vojne vežbe sa ruskom vojskom, što, kako je rekao, nije dobar signal.
Mekalister je, dalje, ocenio da Srbija kao predsedavajuća OEBS-u može pomoći u rešavanju mnogih problema i podržao je njene napore u tom cilju.
On je istakao plodnu saradnju Srbije sa NATO i ohrabrio našu zemlju da produbi odnose sa tim savezom.
Izvor: Tanjug

Nastavak na Prva.rs...






Povezane vesti

McAllister: Poglavlje 35 najverovatnije prvo za otvaranje

Izvor: SEEbiz.eu, 21.Jul.2015

BEOGRAD - Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju David McAllister ocenio je danas u Beogradu da je vreme da se otvore prva poglavlja u pristupnim pregovorima Srbije i EU, istakavši da je očigledno da će prvo poglavlje biti 35, te da na kraju procesa mora doći do zaključenja pravno obavezujućeg...

Nastavak na SEEbiz.eu...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Prva.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Prva.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.