MALOVIĆEVA: NE POSTOJE TAJNI SPISKOVI

Izvor: Kurir, 12.Jan.2011, 13:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

MALOVIĆEVA: NE POSTOJE TAJNI SPISKOVI

ZAGREB - Ministarka pravde Srbije Snežana Malović izjavila je da ne postoje nikakvi tajni spiskovi okrivljenih, osuđenih ili optuženih lica za ratne zločine, već su spiskovi koje su prošle godine u julu razmenile Srbija i Hrvatska nepotpuni, što stvara probleme građanima obe države.

Uoči današnje posete Zagrebu, Malovićeva je za zagrebački "Jutarnji list" ocenila da je neophodno ažuriranje spiskova i njihova razmena jer je to od presudne važnosti za pravnu sigurnost građana >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << obe zemlje.

"Procesuiranje ratnih zločina je obaveza i dužnost i Srbije i Hrvatske, na putu ka Evropskoj uniji, i naše dve zemlje su pokazale da im nije interes da počinioci ratnih zločina prođu nekažnjeno", istakla je Malovićeva.

Prema njenim rečima, nije bitno gde će se suditi i čije će pravosuđe procesuirati okrivljene, već da niko ne prođe nekažnjeno za počinjeni zločin.

Ona je izrazila očekivanje da će taj problem biti rešen na nivou tužilaštava Srbije i Hrvatske.

Malovićeva je podsetila da je Hrvatska prošle godine Srbiji predala popis s imenima 1.534 osobe protiv kojih se vode krivični postupci ili su već osuđeni pred hrvatskim sudovima, dok je srpska strana Hrvatskoj predala popis sa 40 osoba koje za ratne zločine terete pravosudni organi Srbije.

Ona je precizirala da na popisima i Srbije i Hrvatske ima i civila i nekadašnjih vojnika.

"Osobe za kojima je raspisana međunarodna poternica ili je izdat sudski nalog za izdavanje nacionalne poternice, ako se nađu na teritoriju Srbije, biće uhapšene", poručila je Malovićeva.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.