Lideri EU formalno o datumu

Izvor: RTS, 20.Dec.2013, 11:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lideri EU formalno o datumu

Nastavljen samit Evropske unije na kome se očekuje formalna odluka da Srbija 21. januara počne pregovore o pridruživanju sa EU.

U Briselu je jutros nastavljen samit Evropske unije na kome se očekuje formalna odluka da Srbija 21. januara počne pregovore o pridruživanju sa EU.

"Zadovoljni smo što Srbija napreduje u evropskim integracijama", rekla je novinarima jutros predsednica vlade Slovenije >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Alenka Bratušak i dodala da se nada da će ceo region ubrzati tempo približavanja Briselu.

Juče su svoju podršku Srbiji izrazili češki premijer Jirži Rusnok, predsednik Slovačke Robert Fico i predsednik vlade Hrvatske Zoran Milanović.

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton je sinoć na marginama samita maloj grupi novinara prenela zadovoljstvo tokom procesa normalizacije odnosa Beograda i Prištine koji se pod njenim patronatom odvija već skoro tri godine.

"Ovaj proces je važan za ceo region", rekla je Eštonova, koja je istakla da su predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić i kosovski premijer Hašim Tači tokom više od 200 sati i 20 rundi dijaloga postavili temelje za bezbednu budućnost Zapadnog Balkana.

Eštonova je takođe naglasila da tokom dijaloga Beograda i Prištine, EU ni u jednom trenutku nije nametala rešenja, niti je pomenuto pitanje priznanja nezavisnosti Kosova.

Očekuje se da će šefovi država i vlada zemalja članica EU na kraju današnjeg zasedanja, na kome će se uglavnom baviti političkom krizom u Ukrajini i odnosima sa Rusijom, potvrditi 21. januar kao dan održavanja prve međuvladine konferencije Srbija-EU.

Nastavak na RTS...



Povezane vesti

Lideri EU o datumu za Srbiju

Izvor: RTS, 20.Dec.2013

Nastavljen samit Evropske unije na kome se očekuje formalna odluka da Srbija 21. januara počne pregovore o pridruživanju sa EU...U Briselu je jutros nastavljen samit Evropske unije na kome se očekuje formalna odluka da Srbija 21. januara počne pregovore o pridruživanju sa EU..."Zadovoljni smo što...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.