Lideri EU: Poziv na hitne mere protiv skoka cena energije; Moldavija uvodi vanredno stanje zbog nestašice gasa

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Okt.2021, 13:02

Lideri EU: Poziv na hitne mere protiv skoka cena energije; Moldavija uvodi vanredno stanje zbog nestašice gasa

Lideri Evropske unije su se danas, na samitu u Briselu, dogovorili o nizu akcija koje bi trebalo da na kratki rok ublaže, a dugoročno zaštite, privredu i građane EU od skoka cena energije.

U svojim zaključcima, lideri EU pozvali su države članice i Evropsku komisiju da hitno i na najbolji način iskoriste postojeće instrumente za pružanje kratkoročne pomoći najugroženijim potrošačima i da podrže evropske kompanije.

U tom cilju, Francuska je >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << najavila da će izdavati bonove od po 100 evra za građane čija su mesečna primanja manja od 2.000 evra, kako bi pomogli tih 5,8 miliona domaćinstava u plaćanju cena grejanja i goriva.

Na srednjoročnom nivou, lideri EU su zadužili Evropsku komisiju da prouči funkcionisanje tržišta gasa i električne energije, i proceni da li je potrebno uvesti "dodatne regulatorne mere zbog određenih tržišnih ponašanja".

"Komisija i Savet EU treba da razmotre i mere koje bi doprinele prozvodnji energije po ceni koja je pristupačna za domaćinstva i kompanije, povećale otpornost energetskog sistema EU i unutrašnjeg energetskog tržišta, obezbedile sigurnost snabdevanja i podršku prelasku na klimatsku neutralnost, a poštujući različitosti u energetskim sektorima država članica", navodi se u zaključcima Evropskog saveta.

Evropska investiciona banka je pozvana da razmotri kako da ubrza ulaganja u energetsku tranziciju, u okviru svog trenutnog kapitala, a u cilju smanjenja budućih rizika od poremećaja i ispunjavanja evropskih ambicija za globalno povezivanje.

EU lideri su najavila da će se pitanju cena energenata vratiti u decembru.

Iako Evropska komisija u svom izveštaju o stanju energetsko sektora navodi da "nema neposrednog rizika od nestašice gasa" i predviđa da će se cene "stabilizovati do aprila 2022. godine", pojedine zemlje članice, na čelu sa Francuskom i Španijom insistiraju na hitnosti pitanja cena energije i strukturnim promenama na tržištu električne energije.

Francuski predsednik Emanuel Makron upozorio je kolege na samitu da će cene fosilnih goriva "verovatno ostati visoke na duži rok".

Pored poziva na prelazak na nastavak Zelene tranzicije i prelazak na obnovljive izvore energije, koji se mogu proizvoditi u samoj EU, predsednica Komisije, Ursula fon der Lajen je podvukla i važnost nuklearne energije što je izazvalo podeljenu podršku među EU liderima.

Sama inicijativa Evropske komisije kojoj se podržava Zelena tranzicija i prelazak sa ugalj na tzv "čiste" izvore energije i dalje nailazi na otpor onih država članica koje i dalje koriste ugalj kao primarni izvor za proizvodnju električne energije.

Premijer Mađarske, Viktor Orban, ocenio je da je skok cena energija zapravo posledica zelene politike Evropske komisije i upozorio na posledice koje će ona imati po srednju klasu u Evropi.

Moldavija uvodi vanredno stanje zbog nestašice gasa

Vlada Moldavije, koja ne može da se dogovori o novom energetskom sporazumu sa ruskim Gaspromom, zatražiće danas od parlamenta saglasnost da proglasi vanredno stanje tokom kojeg će pokušati da ublaži nestašicu gasa, najavila je premijerka Natalija Gavrilita.

Vanredno stanje, koje bi moglo da traje do 20. novembra, omogućilo bi vladi da u tom periodu kupuje gas po pojednostavljenoj proceduri koristeći dodatna sredstva iz budžeta zbog rasta svetskih cena energije, piše u nacrtu odluke, prenosi Rojters.

Sporazum Moldavije s Gaspromom istekao je krajem septembra. Vlada je tražila njegovo produženje, ali je ustuknula pred cenom od 790 dolara za 1.000 kubnih metara.

"U kritičnoj smo situaciji. Pritisak gasa u sistemu za transport je na kritično niskom nivou za funkcionisanje sistema", rekla je Gavrilita, ne precizirajući koliko je zemlja blizu toga da potpuno ostane bez gasa.

Dodala je da kompanija Moldova Gas, koja je 51 posto u vlasništvu Gasproma, ne isporučuje potrebne količine i da je zemlja prinuđena da kupuje gas od drugih.

Moldavija pregovara sa susedima, Rumunijom i Ukrajinom, o hitnom snabdevanju, a nada se da će do kraja ovog meseca uspeti da potpiše novi ugovor sa Gaspromom.

Ukrajinski državni operater za tranzit gasa GTSOU saopštio je da Moldavija dobija gas iz Ukrajine, a šef GTSOU-a Sergij Makogon rekao Rojtersu da su isporučene količine „dovoljne samo za 67 odsto potreba Moldavije“.

Moldavija godišnje troši 2,8 milijardi kubnih metara gasa.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.