Izvor: RTS, 21.Mar.2011, 08:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Korupcija - test za Balkan
Ključni uslov za Srbiju i druge zemlje Balkana koje žele u Evropsku uniju je borba protiv korupcije. Savet onih koji su sproveli ključne reforme u svojoj zemlji, poput bivše rumunske ministarke pravde Monike Makovej, jeste da se očisti pravosuđe, regulišu javne nabavke i finansiranje partija.
Borba protiv korupcije jedan je od ključnih uslova za Srbiju i druge zemlje Balkana koje žele u Evropsku uniju. Brisel traži od Hrvatske bolje rezultate, ako hoće da zaključi >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << pregovore o članstvu, a od Rumunije i Bugarske očekuje suzbijanje korupcije da bi mogle da postanu deo šengen zone.
U specijalnoj jedinici belgijske policije za borbu protiv korupcije, oko 70 agenata sprovodi istrage pod rukovodstvom Alana Loisa.
Inspektori različitih profila, od inženjera do knjigovođa tragaju za dokazima u slučajevima zloupotrebe javnih nabavki i drugih finansijskih pronevera.
"Ceo problem u slučajevima korupcije jeste dokazati da je funkcioner učinio nešto nezakonito i, s druge strane, da je za to dobio neku nadoknadu. Za to je neophodno da poznajete administraciju, procedure, pravila i zato pripreme traju mesecima", rekao je Alan Loiks, šef antikorupcijske jedinice policije Belgije.
Korupcijski skandal nedavno je otkriven u javnom preduzeću koje se stara o zgradama u javnom vlasništvu. Utvrđeno je da su privilegovane građevinske firme dobijale unosne poslove na rekonstrukcijama javnih zgrada.
"Ne možemo reći da ovde postoji široko raširena korupcija, da morate da platite svaki put kad hoćete neku uslugu od javnih službi. To uopšte nije slučaj. Ali, ima određenih zakonskih slabosti u vezi sa konfliktima interesa", kaže Šantal Ebet iz "Transparensi internešenela".
Prvi korak - finansiranje partija
Nekada ministar pravde u Rumuniji, sada poslanik u Evropskom parlamentu, Monika Makovej sprovela je ključne antikorupcijske mere koje su omogućile njenoj zemlji da 2007. godine uđe u Evropsku uniju.
"Bez podrške Unije, pre ulaska Rumunije, ja to ne bih uspela da uradim, jer je činjenica da mnogi političari to nisu želeli. Zato je proces pristupanja od velike koristi, jer Evropska unija vrši pritisak. To treba iskoristiti", kaže Monika Makovej.
Mnogi u EU smatraju da je Rumunija posle uslaska u EU digla ruke od borbe protiv korupcije, što bi moglo zemlju da košta ulaska u šengen zonu i korišćenja evropskih fondova.
Makovej balkanskim zemljama preoručuje da očiste pravosuđe, regulišu javne nabavke, tako da zaista budu javne. Na prvo mesto stavlja finansiranje političkih partija.
"Važno je da su sve donacije partijama javne i efikasno kontorolisane, kao i da se uvedu sankcije. Insistiram na tome, jer vidimo vezu između korupcije i finansiranja političkih partija. Kada se neki ljudi nađu u zatvoru, korupcija će se smanjiti", kaže Monika Makovej.

















