Korupcija i dalje  kočnica za napredovanje   ka EU

Izvor: Blic, 20.Sep.2011, 14:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Korupcija i dalje kočnica za napredovanje ka EU

Borba protiv korupcije, a posebno korupcije u javnim nabavkama, gde je najveća, u samom je vrhu prioriteta Evropske komisije i biće jedan od najvažnijih kriterijuma kada se bude odlučivalo o srpskoj kandidaturi. Pozitivno rešavanje krupnih političkih pitanja omogućiće Srbiji sticanje statusa kandidata, ali ukidanje Uprave za javne nabavke i menjanje zakona i strategije javnih nabavki u tajnosti, kako to sada radi Ministarstvo finansija, predstavlja rizik da Srbija ne dobije i datum za >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << početak pregovora.

Samo dvadesetak dana pre nego što će biti napisano i objavljeno mišljenje Evropske komisije sa preporukom da li da se Srbiji da status kandidata, Ministarstvo finansija u tajnosti menja Zakon o javnim nabavkama i njime planira da do kraja godine ukine Upravu za javne nabavke. Planira se ukidanje institucije zahvaljujući kojoj su, između ostalog, otkrivene afere renoviranja VIP salona na beogradskom aerodromu ili nabavke švedskih polovnih lokomotiva.

- U svim izveštajima Evropske komisije korupcija u javnim nabavkama je u samom vrhu pažnje. Ako Ministarstvo finansija ukine Upravu i mi sledeću godinu dočekamo sa razrušenim sistemom, bez nezavisne institucije koja će kontrolisati javne nabavke, onda smo mi nazadovali. Na osnovu iskustva iz Slovenije i Hrvatske znamo da će se ovo pitanje strogo ocenjivati. Dobijanje kandidatskog statusa je uslovljeno krupnim političkim pitanjima, ali za dobijanje datuma pregovora javne nabavke su u vrhu prioriteta - kaže za "Blic” Predrag Jovanović, direktor Uprave za javne nabavke.

Milica Delević, direktorka Kancelarije za evropske integracije, kaže za "Blic” da Evropska komisija veoma ceni dosadašnji napredak Srbije i ono što je urađeno do sada na osnovu preporuka i kritika iz prethodnog izveštaja Evropske komisije i da za "dobijanje statusa kandidata nije neophodno da sve bude idealno”. Ivan Knežević, zamenik generalnog sekretara Evropskog pokreta u Srbiji i ekonomista, objašnjava za "Blic” da je pitanje korupcije u javnim nabavkama u samom vrhu i jedno od najtežih pitanja koje pred nas postavlja EU, ali smatra da "to nije pitanje na kojem će se prelamati dobijanje datuma pregovora”.

- Pitanje je izuzetno značajno pre svega za nas same jer se tiče ekonomske efikasnosti, odnosno da se u javnim nabavkama po najpovoljnijoj ceni dobije adekvatan kvalitet, a sami znamo da to nije slučaj ovde. Evropsku komisiju zanima napredak u borbi protiv korupcije i ukoliko dobijemo status i datum, insistiraće odmah na brzim rezultatima - kaže Knežević za "Blic”.

Kao i borba protiv korupcije u javnim nabavkama, tako su i druge oblasti koje se tiču reforme društva, profesionalizacije državne administracije i jačanja regulatornih tela ostali trenutno u senci velikih političkih pitanja poput krize na Kosovu i rešavanja odnosa sa Prištinom. Prema analizi koju je Briselu predstavila organizacija „Transparentnost Srbija", u svim ovim domenima Srbija je postigla izuzetno mršave rezultate.

- Sva nezavisna regulatorna tela i dalje imaju problema sa nedostatkom adekvatnih prostorija, ljudi i tehničkim uslovima za rad. Preporuke koje je Evropska komisija dala u izveštaju za prošlu godinu nisu sprovedene. Unija pre svega insistira na primeni zakona, posebno antikorupcijskih i jačanju regulatornih tela, a u praksi je upravo ovo zanemareno - kaže Nemanja Nenadić, programski direktor „Transparentnosti Srbija".

Vladimir Goati, predsednik „Transparentnosti Srbija", ističe da vlast u Srbiji pati od "jedne vrste normativne opsesije”.

- Stalno se bave menjanjem i poboljšavanjem tekstova zakona, umesto da se zaista bore protiv korupcije. Kad je u pitanju ova sistemska boljka u Srbiji moram da konstatujem da se za tri godine baš ništa nije promenilo. Političke partije su najveći generatori korupcije - ističe Goati.

Povezane vesti: Srbija na dobrom putu Izveštaj EK obuhvatiće napredak Srbije na svim područjima File: Realno da Srbije dobije status kandidata 2011. Zvaničnici iz Brisela: Srbiju čeka veliki posao pred ulazak u EU Dežer: Poštovanje zakona ključni problem Srbije

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.