Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 02.Jul.2011, 11:01 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ko traži ograničavanje poslaničkih imuniteta?
BEOGRAD -
Ograničavanje imuniteta poslanika nije ni u kakvoj vezi sa ispunjavanjem evropskih standarda u borbi protiv korupcije niti je prioritetno pitanje za evrointegracije Srbije, rekao je predsednik Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije Laslo Varga.
Varga je naveo da se jedina sugestija koja je iz EU stigla Srbiji odnosila na to da treba pronaći rešenje da se u budućnosti ne dešava ono što sada imamo - da zahtevi za ukidanje imuniteta godinama stoje >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << u parlamentu, prenosi današnja "Politika".
On je dodao i da, prema njegovim saznanjima, niko iz Evrope nije od Srbije tražio ovakve izmene i da je jedno od pitanja u upitniku Evropske komisije bilo - koliko je zahteva da se ne uspostavi poslanički imunitet upućeno Skupštini i koliko ih je prihvaćeno.
"Kada smo im odgovorili da je bilo 30 zahteva, a da nije ukinut nijedan imunitet, tražili su objašnjenje zbog čega to tako dugo traje. Mi smo objasnili proceduru, da moramo da tražimo predmete od pravosudnih organa, pa da onda Administrativni odbor raspravlja o tome…", navodi Varga.
Varga je ocenio i da je "pokretanje pitanja ograničavanja imuniteta čista demagogija koja se koristi u predizbornoj kampanji", kao i da je, s obzirom na to da je od 30 zahteva za "skidanje" imuniteta samo jedan u vezi sa primanjem mita, svaka tvrdnja da je potrebno menjati zakone ili čak Ustav zbog obračuna sa korupcijom, politička zloupotreba.
Potrpedsednica DS jelena Trivan, koja je i član Odbora za evropske integracije ukazuje da je i bez EU naš unutrašnji interes da učinimo da institucije funkcionišu i da se pravo na imunitet ne zluoptrebljava, već da se koristi samo u slučajevima zbog kojih je ustanovljen, prenosi "Politika".
"Nema tu demagogije, ni partikularne koristi za bilo koga, ima koristi samo za pravdu i na koncu za same poslanike i njihov kredibilitet", ističe Trivan.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...











