Izvor: RTS, 07.Mar.2017, 20:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kako ubrzati integraciju Roma u društvo
Po sporazumu o readmisiji, tokom prošle godine više od 7.000 ljudi vratilo se u Srbiju iz zapadnoevropskih zemalja. Od početka ove godine vratilo se više od 500. Gotovo 80 odsto povratnika su pripadnici romske nacionalne manjine. Kako ubrzati njihovu ponovnu integraciju u društvo, bila je tema konferencije "Saradnja kao model, zapošljavanje Roma povratnika ka odgovornosti i razvoju".
Porodica Dalibor >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Musurovića jedna je od mnogih koja se u postupku readmisije vratila u Srbiju, pošto im je odbijen azil u zemlje EU.
"Morao sam da odem iz finansijskih razloga, nisam zaposlen imam dvoje dece i nemam od čega da živim. Kada su nam javili da moramo da se vratimo u Srbiju, dali su nam samo petnaest minuta da se spakujemo", navodi Dalibor Musurović.
Stevan Nikolić, iz Edukativnog centra Roma navodi da se susretao sa porodicama koje žive u neizvesnosti.
"Neke od njih prvi put vide vatru u smederevcu, zato što su im takvi uslovi života i deca se nisu odvajala od njega jer nikada nisu videla vatru kako gori u šporetu i deca se nisu odvajala od šporeta. Niko od njih ne zna srpski, znaju romski i nemački", objašnjava Nikolić.
Kroz pilot projekat za reintetgraciju Roma povratnika, koji se sprovodi od 2016. godine, izgrađeno je devet kuća. Uz rešenje stambenog pitanja neophodo je obezbediti im i zaposlenje i uslove za obrazovanje.
"Spajajući sve te izuzetno bitne stvari za život svakog čoveka, svake porodice mi se nadamo da će se njima obezbediti istinska egzistencija koja će opet obezbediti da oni ostanu u zemlji i da se integrišu", navodi Sonja Liht, predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost.
Nenad Ivanišević, državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja ističe da se bez dobrog obrazovanja za Rome ne može izaći iz začaranog kruga siromaštva.
"Ne govorim samo o ranom izlasku iz osnovnog obrazovanja nego o nastavku istog -osnovno, srednje i fakultet. Nakon toga sledi mogućnost da govorim o zapošljavanju kvalitetnom zapošljavanju ali uslov za sve je pre svega kvalitetno obrazovanje", objašnjava Ivanišević.
Romi su uglavnom ulični čistači, sakupljači sekundarnih sirovina ili su zaposleni u uslužnim delatnostima. Jedno od mogućih rešenja za popravaljanje lošeg položaja na tržištu rada, jeste razvoj romskog preduzetništva.

















