Jug podstakao trgovinu u evrozoni

Izvor: B92, 16.Okt.2012, 18:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jug podstakao trgovinu u evrozoni

Prezaduženi jug evrozone je, povećanjem izvoza, doprineo da region zajedničke valute u osam meseci ove godine zabeleži jak trgovinski suficit, pokazuje Evrostat

Osmomesečni trgovinski bilans evrozone pokazao je suficit od 46,9 milijardi evra, u poređenju sa deficitom od 26,8 milijardi evra u istom periodu prošle godine, pokazuju podaci statističke alužbe Evropske unije (Evrostat).

Analitičari ukazuju da poboljšanje trgovinskog bilansa može otvoriti najbolji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << put za ekonomski oporavak zone evra, s obzirom na povećanje izvoza koji je za periferne članice jedini raspoloživi izvor privrednog rasta.

Zemlje, kao što je Grčka, gde je pre tri godine izbila dužnička kriza, u velikoj meri zavise od uvoza nafte, ali je, kao znak da politika stroge štednje počinje da daje rezultate, izvoz u sedam meseci ove godine povećan, a uvoz smanjen u Grčkoj, Italiji i Španiji.

Italija je u periodu od januara do kraja jula zabeležila trgovinski suficit od 4,4 milijarde evra, u poredjenju s deficitom godinu dana ranije, dok je grčki izvoz istovremeno skočio 12 odsto.

Rast španskog izvoza je u tom periodu iznosio dva odsto, dok je uvoz istovremeno smanjen tri odsto.

Izvoz iz evrozone je u osmomesečnom periodu iznosio 1,237 biliona evra, što je povećanje od devet odsto na godišnjem nivoa, dok je uvoz istovremeno porastao dva odsto, na 1,190 biliona evra.

U široj 27-članoj Evropskoj uniji je spoljnotrgovinski deficit u osam meseci ove godine smanjen 1,8 puta, na 71,6 milijardi evra, sa 128,4 milijarde evra godinu dana ranije.

Osmomesečni izvoz iz EU je povećan 11 odsto, na 1,117,5 biliona evra, dok je uvoz istovremeno porastao četiri odsto, na 1,189 biliona evra.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.