Izgubićemo Balkan ako ih postepeno ne uvedemo u EU

Izvor: B92, 26.Avg.2017, 13:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Izgubićemo Balkan ako ih postepeno ne uvedemo u EU"

Slovenija će učiniti sve da ostane u brzoj trasi Evropske unije kada Unija počne raspravu o daljoj integraciji.

To je rekao slovenački premijer Miro Cerar u intervjuu za agenciju Blumberg.

"Evropa u više brzina već je realnost. Mi treba da idemo u korak sa najintegrisanijim delom EU, i tome smo posvećeni", rekao je Cerar. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<

Blumberg navodi da rasprava o integraciji među članovima EU jača posle izbora francuskog predsednika Emanuela Makrona. Među pitanjima su kako zaštititi evrozonu od ponavljanja krize izazvane grčkim dugom, kao i kako rešavati probleme sa zemljama kao što su Poljska i Mađarska koje se kritikuju da odstupaju od demokratskih vrednosti evropskog bloka.

Cerar je rekao da preliminarni predlozi o potencijalnom zajedničkom budžetu i zajedničkom ministru finansija zemalja koje koriste evro treba detaljnije razmotriti. On je dodao da treba razmotriti i druga pitanja kao što su Bregzit, posledice grčke dužničke krize, nezaposlenost mladih i dalje širenje EU.

Ta rasprava bi mogla da podstakne zemlje koje pružaju otpor dubljim vezama da se ubrzaju ka većoj integraciji unutar EU, rekao je slovenački premijer.

Dok Velika Britanija i ostatak EU zemalja trenutno najviše pažnje posvećuju utvrđivanju detalja o razdvajanju Londona i EU, Slovenija je među zemljama koje se najžustrije zalažu za dalje proširenje Unije na njeno susedstvo, Zapadni Balkan, piše Blumberg.

Ako se zemlje Zapadnog Balkana ne budu "postepeno pridružile (Uniji) izgubićemo ih na neki način koji bi bio veliki udarac za evropsko jedinstvo," rekao je Cerar.

On je takođe uputio upozorenje poljskoj vladi koja je u sukobu s Evropskom komisijom oko napora da smanji nezavisnost sudstva i predmet je prve istrage unutar EU o tome da li neka zemlja članica poštuje demokratske vrednosti Unije.

Slovenački premijer, čija zemlja je pristupila EU zajedno s Poljskom i još osam uglavnom biviših komunističkih država 2004, rekao je da će njegova zemlja podržati kažnjavanje zemalja koje krše evropske vrednosti da bi se doveli u red.

"Vidimo neke procese u Poljskoj koji ugrožavaju vladavinu prava. ako bi neko ozbiljno ugrozio vladavinu prava u Evropi, slovenija bi podržala sankcije ukoliko su potrebne", rekao je Cerar.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.