Izvor: Nezavisne Novine, 03.Mar.2017, 00:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ivanov odbio prijedlog Mogerinijeve o dodjeli mandata SDSM-u

SKOPLJE - Makedonski predsjednik Đorđe Ivanov odbacio je poziv visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbjednost Federike Mogerini da preispita odluku o dodjeljivanju mandata za sastav vlade i da ga dodjeli SDSM-u ili partiji koja je obezbijedila parlamentarnu većinu.

Ivanov je naglasio da, saglasno Ustavu, za mandatara za sastav nove vlade neće odrediti onog koji pregovara o platformi druge države >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << kojom se ucjenjuje Makedonija, ugrožava suverenitet, nezavisnost i unitarnost države, saopšteno je iz kabineta makedonskog predsjednika.

"Sa postizbornom platformom ruši se Ustav i Ohridski okvirni sporazum, a Makedonija se dovodi u stanje potčinjenosti i zavisnosti od druge države. Građani su na izborima glasali za evropske reforme, a ne za postizbornu platformu druge države", naglasio je Ivanov.

On je ukazao na odsustvo reagovanja kojim bi bilo osuđeno ovakvo miješanje u unutrašnje poslove Makedonije.

Mogerinijeva je danas pozvala Ivanova da preispita odluku o dodjeljivanju mandata za sastav vlade i da je povuče u interesu svih građana, kao i da u skladu sa Ustavom povjeri mandat kandidatu partije koja ima većinu u parlamentu.

Ona je naglasila da u demokratskom svijetu ne postoji slučaj da parlamentarnoj većini bude uskraćeno pravo da formira vladu.

Osim Mogerinijeve, poziv za preispitivanje odluke o dodjeljivanju mandata za sastav vlade makedonskom predsjedniku prethodno su uputili evropski komesar za proširenje i susjedsku politiku Johanes Han i američki ambasador u Makedoniji DŽes Bejli.

Makedonski predsjednik juče je odbio da preda mandat za sastav nove vlade lideru SDSM-a Zoranu Zaevu, objašnjavajući da ga "savjest sprečava" da mandat za sastav nove vlade preda onima koji "ruše suverenitet, teritorijalni integritet i nezavisnost Makedonije".

Zaev je skupio potpise 67 od ukupno 120 poslanika u Sobranju.

Potpise su Zaevu dali i poslanici iz tri političke partije Albanaca - Demokratska unija za integraciju, pokret "Besa" i Alijansa za Albance, koje su početkom januara u Tirani usvojile zajedničku platformu za pregovore o formiranju nove makedonske vlade.

Oni ovom platformom traže promjena Ustava radi uvođenja albanskog kao drugog službenog jezika, jednaku zastupljenost Albanaca u svim državnim institucijama i njihovo uključivanje u pregovore sa Grčkom o rješavanju spora o nazivu Makedonija.

Tim dokumentom se traži i debata o himni, zastavi i državnom grbu Makedonije da bi državni simboli reflektovali multietničnost i etničku ravnopravnost.

Albanski premijer Edi Rama nazvao je platformu "istorijskom".

Nastavak na Nezavisne Novine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.