Izvor: Vesti-online.com, 10.Dec.2014, 00:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Imamo blago, al' ne znamo da ga unovčimo

Prihodi od zdravstvenog turizma u Srbiji višestruko su manji od zemalja EU i nekih susednih zemalja koje u poređenju sa Srbijom imaju manje banja, planinskih centara i termomineralnih izvora, saopštila je danas Mreža za poslovnu podršku.

Prihodi od medicinskog i spa turizma u 2013. u Srbiji su bili 52 miliona evra, dok su u Švajcarskoj oni bili oko 1,5 milijardi evra, a u Austriji oko 1,3 milijardi evra. Ovako skromni prihodi u Srbiji posledica su nepostojanja adekvatne >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << strategije za razvoj medicinskog i spa turizma na nivou države, višedecenijske zapuštenosti domaćih banja u kojima su mnoga lečilišta zatvorena ili jedva opstaju, sumnjive privatizacije vršene posle 2001.

Mreža za poslovnu podršku navodi da su mali prihodi od medicinskog i spa turizma u prošloj godini posledica i nedovoljne razvijenosti privatnog zdravstvenog sektora u Srbiji koji bi imao interesa da ulaže u razvoj banjskih i planinskih lečilišta i ostvaruje prihode od pacijenata i gostiju iz zemlje i inostranstva.

"Razlog niskog prihoda od spa i zdravstvenog turizma je i sporost organa lokalne samouprave, ali i državnih institucija kod izdavanja dokumentacije neophodne za dobijanje građevinskih dozvola koje su bile potrebne investitorima koji su želeli da izgrade medicinske centre na planinama, u banjama i gradovima i otvore ih za komercijalnu upotrebu", piše u saopštenju.

Dodaje se da su prihodi od medicinskog i spa turizma u prošloj godini u Češkoj bili 724 miliona evra, u Poljskoj 699 miliona evra, Mađarskoj 376 miliona evra, Slovačkoj 343 miliona dok su u Sloveniji oni bili 244 miliona evra, Litvaniji 204 miliona, Moldaviji 97 miliona, Estoniji 86 miliona, Makedoniji 73 miliona evra, a u Bosni i Hercegovini 48 miliona evra.

"Za razliku od Srbije, Poljska, Češka, Slovačka, Litvanija, Slovenija u poslednjih dvadeset i više godina intenzivno su radile na unapređenju svojih banja i zdravstvenih centara u koje su zatim dovodile pacijente čiji su boravak finansirali nemački, britanski, norveški, francuski i drugi zdravstveni fondovi", ističe se.

Mreža za poslovnu podršku naglašava da razvoj medicinskog i spa turizma i dalje ostaje velika šansa za razvoj i sprečavanje migracija iz nerazvijenih područja sa visokom nezaposlenošću, ostanak mladih medicinskih stručnjaka u zemlji, povećanje prihoda od medicinskih i turističko-ugostiteljskih delatnosti i kao zdrav način za povećanje prihoda budžeta Srbije.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.