
Izvor: RTS, 23.Feb.2011, 14:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Evropa i SAD okretale glavu
Ponašanje EU i SAD prema kriminalnim aktivnostima OVK je sramno, ocenio član spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta Pino Arlaki, u intervjuu listu "Vesti", optužujući Brisel i Vašington da su okretali glavu od problema organizovanog kriminala i ponašanja kosovskih vlasti.
Sramotno je kako su Evropa i SAD okretale glavu od kriminalnih aktivnosti Oslobodilačke vojske Kosova, pošto su u izvesnom >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << smislu htele rat na Kosovu, tvrdi za frankfurtske Vesti italijanski poslanik i član spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta Pino Arlaki.
Kosovo je mafijaška država, podvukao je ovaj sociolog i autor brojnih knjiga o mafiji koji je od 1997. do 2002. godine bio je podsekretar UN i izvršni direktor Kancelarije UN za borbu protiv trgovine narkoticima i organizovanog kriminala.
U Evropskom parlamentu Arlaki se zalaže da ova institucija, posle izveštaja Dika Martija, u ime EU imenuje specijalnog izvestioca koji bi istražio rad Euleksa.
"Tvrdim ovo na osnovu mog iskustva da je Kosovo mafijaška država, na osnovu informacija koje imam o Kosovu i na osnovu izveštaja Dika Martija", naglasio je Arlaki.
Kada sam radio u UN 1999. godine kao izvršni direktor za borbu protiv droge, dao sam nalog da se istraži situacija na Kosovu i taj interni izveštaj sam krajem iste godine poslao Generalnoj skupštini UN i Kofi Ananu.
Sramno ponašanje Evrope i SAD
"Slika koju je taj izveštaj davao bila je tačno ono što vidite danas. Sramno je bilo kako su se Evropa i SAD suočavale sa tim problemom. Hteli su političke rezultate, a u izvesnom smislu hteli su rat tamo. To je bilo učinjeno tako što su okretali glavu od kriminalnih aktivnosti OVK", rekao je Arlaki.
Italijanski poslanik napominje da je i 2004. godine nekoliko meseci proveo na Kosovu i da je tom prilikom imao uvid u određena dokumenta NATO-a.
"To su bili poverljivi izveštaji, ali oni su praktično govorili isto ono što je Marti sada izneo. Ne samo da su službenici obaveštajnih službi znali, nego su i pripadnici međunarodne policije savršeno bili informisani kakva je situacija i niko nije mrdnuo prstom da bi izmenio stanje stvari", rekao je Arlaki u intervjuu Vestima.
Prema rečima Arlakija, status kvo je bila politička odluka vrhuški evropskih država i SAD.
Upitan da li će u Komitetu za spoljne poslove u Evropskom parlamentu biti imenovan izvestilac koji bi se bavio navodima o trgovini organima, italijanski političar je izrazio uverenje da će doći do rasprave o tome.
Ispitati rad Euleksa
Pored navoda iz Martijevog izveštaja, Arlaki je istakao da bi trebalo podrobnije ispitati rad policijsko-pravosudne misije Euleks.
"Činjenica da ni posle tri godine njihov rad nije dao rezultate, znači da nešto nije u redu i da mi treba da promenimo dve stvari: prvo našu politiku na Kosovu i drugo način na koji je organizovan Euleks", naglasio je italijanski političar.
"Čitao sam Martijev izveštaj koji je izvanredan i ja sam iznenađen da nije dobio podršku od Euleksa", objasnio je Arlaki.
"Upravo zato govorim o Euleksu koji, koliko znam, ima deset tužilaca. Šta su oni radili ove tri godine? Na njima je odgovornost za rad lokalnog pravosuđa koje treba da kaže konačnu reč", istakao je italijanski političar.
"Šta god da se tvrdi, da postoji trgovina drogom i ljudima, veze između organizovanog kriminala i političara, nažalost ne postoje dokazi koji to podupiru", naglašava Arlaki.
"Prvi cilj je da se sprovede pravosudna istraga kako ne bismo nastavili po starom", rekao je italijanski političar.