Ekonomist: Građani Srbije gube nadu

Izvor: Blic, 16.Jul.2010, 16:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ekonomist: Građani Srbije gube nadu

Sve više građana Srbije gubi nadu i pored obećanja vlasti da će do kraja godine ekonomska situacija biti bolja, a usporavanje procesa priljučenja Evropskoj uniji dodatni je razlog nezadovoljstva, piše britanski nedeljnik "Ekonomist".

U komentaru lista navodi se da, i pored toga što srpski ministar za trgovinu Slobodan Milosavljević uverava da će do kraja godine biti ostvaren ekonomski rast od dva odsto, građani sve više gube nadu.

Kao jedan od važnih >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << razloga list navodi da je usporen put Srbije ka EU i da mnogi građani strahuju da bi pitanje Kosova dodatno moglo da uspori taj proces. "Ekonomist" podseća da je 22 od 27 država EU priznalo nezavisnost Kosova.

List ističe da je Srbija podnela kandidaturu za EU u decembru 2009. godine, ali da iz Nemačke stižu signali da bi proces proširenje trebalo privremeno zaustaviti, posle ulaska Hrvatske 2012. ili 2013. godine.

"Ukoliko Srbija odabere da se bori za Kosovo, Nemci i ostali (u EU) imaće odličan izgovor da Srbiju drži po strani", piše list.

U komentaru se navodi da je Srbija postala zemlja koja gleda i u prošlost i u budućnost i kao primere navodi posetu predsednika Borisa Tadića Srebrenici i muzički festival Egzit u Novom Sadu.

Podseća se da je Tadić 11. jula odao poštu žrtvama Srebrenice i dodaje da je vojni komandant bosanskih Srba Ratko Mladić još uvek u bekstvu, iako je za njim raspisana poternica Haškog tribunala, zbog genocida počinjenog u Srebrenici.

"Kada je predvodio svoje trupe na Srebrenicu 1995, on (Mladić) je govorio da je oslobodio grad od 'Turaka', što je pogrdan naziv za Bošnjake. Ironično, ali Turska je sada postala najbolji prijatelj Srbije", piše "Ekonomist".

List podseća da je posle obraćanja na skupu u Srebrenici turski premijer Redžep Tajip Erdogan došao u posetu Beogradu, gde je potpisao nekoliko važnih sporazuma, među kojima i onaj o viznoj liberalizaciji, dok će u septembru stupiti na snagu sporazum o slobodnoj trgovini.

Turska je od prošle godine ponovo počela da igra važnu ulogu na prostoru Zapadnog Balkana, a posebno je angažovana na pomirenju Srba i Bošnjaka u BiH, kao i rivalskih bošnjačkih frakcija u Sandžaku, ocenjuje list u komentaru.

Istovremeno, u Novom Sadu je održavan jedan od najvećih muzičkih festivala Egzit na kojem su se okupili gosti iz cele Evrope. U komentaru "Ekonomista" podseća se da je festival dobio ime Egzit (Izlaz) jer je, kada je nastajao, predstavljao izlaz iz nacionalizma.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.