Egzodus Rumuna na bogati Zapad

Izvor: B92, 05.Feb.2012, 15:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Egzodus Rumuna na bogati Zapad

Tokom proteklih 10 godina stanovništvo Rumunije smanjilo se za preko 12 odsto, jer je ogroman broj Rumuna izlaz iz siromaštva potražio u iseljavanju.

Rezultati najnovijeg rumunskog popisa stanovništva pokazuju da su iseljavanje i niska stopa prirodnog priraštaja u ovom periodu doveli do smanjenja broja stanovnika za skoro tri miliona, tako da Rumuna u ovom trenutku ima oko 19 miliona.

Podaci rumunskog Nacionalnog zavoda za statistiku, pritom, pokazuju da oko milion državljana >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ove zemlje radi u inostranstvu, ali pretpostavlja se da bi ovaj broj mogao biti i mnogo veći. Rumunija je članica EU postala 2007, ali Rumunima je za rad u inostranstvu još uvek potrebna specijalna dozvola zemlje u koju žele da odu.

Rumunska vlada je upućena na pomoć MMF i uvela je stroge mere štednje, koje podrazumevaju i smanjenje plata i povećanje poreza, a veliki odliv radne snage iz zemlje izaziva zabrinutost, jer se time smanuje i broj poreskih obveznika.

U Velikoj Britaniji, zemlji koja privlači najveći broj Rumunskih iseljenika, njihov tačan broj nije poznat, ali neku predstavu o njemu možda može da pruži činjenica da su britanski poslodavci samo prošlog meseca oglasili 2.400 slobodnih radnih mesta na jednom rumunskom sajtu za zapošljavanje, tražeći medicinske sestre, inžinjere, i radnike drugih profesija.

Ono što radnu snagu iz Rumunije (nakon Bugarske najsiromašnije zemlje EU) čini toliko popularnom među britanskim poslodavcima, uprkos činenice da i u samoj Britaniji ima 8,4 odsto nezaposlenih, jeste njena spremnost da radi za male pare.

Sa druge strane, Rumuni u zapadnoj Evropi vide šansu za bolji život, jer pored plate, koje je često zaista veoma mala, obično uspevaju sebi da obezbede i druge podgodnosti, kao što su beneficirani stanovi, dečiji dodatak, i druge vrste socijalnih davanja.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.