Izvor: RTS, 05.Nov.2015, 16:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
EU: Srbija sprema 6.000, a Hrvatska 5.000 mesta za izbeglice
Srbija je obavestila Evropsku uniju da će pripremiti 3.000 dodatnih mesta za privremeni smeštaj izbeglica, pored već prošle nedelje preuzete obaveze za 3.000 smeštajnih kapaciteta. S druge strane, Hrvatska obavestila Evropsku komisiju i članice EU da će ukupno obezbediti 5.000 mesta za izbeglice.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS <<
Portparolka Evropske komisije Mina Andreeva rekla je, iznoseći najnovije informacije o broju izbeglica koje su različite zemlje spremne da prime, da je Slovenija potvrdila da će obezbediti smeštajne mogućnosti za 2.000 izbeglica.
Austrija je takođe stavila do znanja da vlada u Beču razmatra koliki broj izbeglica može primiti u smeštajnim kapacitetima koje priprema.
Lideri balkanskih i EU zemalja na "zapadnobalkanskom putu izbeglica" nedavno su se u Briselu obavezali da do kraja godine izgrade 50.000 smeštajnih mogućnosti za ratne izbeglice kako bi se izbegle posledice nepovoljnih vremenskih uslova i dolaska zime.
"Kad je reč o upravljanju granicama na više sektora je ostvaren dobar napredak", navela je portparolka Evropske komisije i rekla da Slovenija očekuje da će do polovine novembra na slovenačkim granicama biti postavljeno 250 policajaca, što je porast u odnosu na 183 policajca, prethodno obećanih kao pomoć drugih članica EU vladi u Ljubljani.
Evropski komesar za ekonomiju Pjer Moskovisi je danas istovremeno opovrgao tvrdnje da će masovni priliv izbeglica imati nepovoljne posledice po ekonomski rast i povećati nezaposlenost.
Moskovisi je naveo da analize Evropske komisije pokazuju da pod uslovima da deluju državne politike koje podstiču ugrađivanje izbeglica u ekonomiju i društvo zemalja EU, to može imati povoljan makroekonomski učinak, "lagano pozitivan, ne zamašan", kao i povoljniji učinak u zemljama prijema izbeglica.
Moskovisi je podvukao da to znači i da prihvatanje izbeglica iz ratova i progona mora biti "razumno sprovođeno, uz imperativ zaštite naših spoljnih granica".
Nemački poslodavci i čelnici industrije su ranije stavili do znanja da naročito sirijske izbeglice, među kojima ima obrazovanih ljudi, mogu biti adaptirani i da su potrebni kao nedostajuća radna snaga nemačkoj privredi.











