EU: Dijalog protekao u konstruktivnoj atmosferi

Izvor: Blic, 09.Mar.2011, 20:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EU: Dijalog protekao u konstruktivnoj atmosferi

BRISEL - Šefovi delegacije Beograda i Prištine, Borislav Stefanović i Edita Tahiri, ocenili su danas u Briselu da je tokom dvodnevnih razgovora ostvaren napredak u rešavanju određenih pitanja.

Stefanović je naglasio da su tokom razgovara imali dobru konstruktivnu radnu atmosferu i da su tačno locirali mesta na kojima se spajaju "naši pogledi" i utvrdili određene modalitete.

"Dali smo vrlo konkretne predloge za svaku temu. Svaki od tih naših predloga je dobro >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << potkrepljen argumentima", istakao je Stefanović.

On je podsetio da su razgovarali o temama poput katastra, matičnih knjiga, telekomunikacija, avio saobraćaja i CEFTA.

"Milslim da smo imali dobre pozitivne korake i možemo očekivati konkretne implementacije i rešanja u danima koji dolaze", ocenio je Stefanović.

Prema njegovim rečima, sledeća runda pregovora biće prilika za rakapitulaciju i za završetak onoga što sada u tehničkom smislu nije u potpunosti dogovoreno.

Kuper je rekao da su se delegacije dotakle važnih tema, kao što su trgovina i ekonomske veze, što je od velike važnosti za budućnost regiona.

Stefanović istakao potrebu da dođe do jasne razmene podataka koji se tiču pravne, imovinske sigurnosti, katastra ili zemljišnih knjiga, ali i neophodnosti da se uspostavi normalna komunikacija, kroz regulaciju aviosaobraćaja.

Tahirijeva je ukazala da je neophodno rešiti pitanja carinskih pečata, kako bi se normalizovao izvoz i uvoz. Ona je ukazala da su carinski pečati važni za Prištinu, jer bi se "rešenjem ovog pitanja rešio i izvoz i tranzit kroz Srbiju.

"Srbija za sada onemogućava tranzit, iako Kosovo dozvoljava uvoz robe iz Srbije", istakla je Tahirijeva.

"Napredovali smo kada je reč o iznošenju predloga, pokušaju da nađemo zajedničke osnove, ali bi sva ta pitanja trebalo dodatno obraditi u narednim fazama", objasnila je ona, dodajući da je ostvaren dobar napredak, ali nije mogla da precizira koliki.

Glavni posrednik Evropske unije (EU) Robert Kuper izjavio je da su ovi razgovori protekli su dobroj i prijateljskoj atmosferi, s obzirom na to da je ovo bio prvi susret posle više godina.

Konstruktivna, srdačna atmosfera

Evropska unija ocenila je da je prvi susret pregovaračkih timova Beograda i Prištine održan u "konstruktivnoj i srdačnoj atmosferi" i da su obe strane, tokom dvodnevnih razgovora, pokazale spremnost na dijalog.

"Sastanak je održan u konstruktivnoj i srdačnoj atmosferi i bio je informativan i produktivan. Obe strane ponovile su svoju posvećenost dijalogu i spremnost da nastave proces. Naš posrednik je istakao ciljeve dijaloga - da se uklone prepreke koje su imale negativan uticaj na svakodnevni život ljudi, da se poboljša saradnja i ostvari napredak na putu ka EU", navodi se u saopštenju Unije na kraju prve runde razgovora.

EU je ocenila da je ovaj prvi susret dveju delegacija "pružio mogućnost da se razgovara o dostupnosti informacija iz matičnih knjiga i katastra, pitanjima koja se direktno odnose na svakodnevni život ljudi" i dodala da su se "obe strane složile da ove informacije moraju biti dostupne kako bi se obezbedila pravna sigurnost građana".

Kako se ističe u saopštenju, dve strane su razgovarale i o regionalnoj trgovini, slobodi protoka roba, što je "pitanje od posebne važnosti za privredni razvoj malih individualnih tržišta koja čine region Jugoistočne Evrope".

"Sporazum CEFTA, koji je osnova uspostavljanja otvorenog regionalnog tržišta, ključni je za privredni razvoj regiona. Dve strane pozitivno su ocenile svoje učešće u CEFTA i potvrdile da će nastaviti da učestvuju i tokom (kosovskog) predsedavanja 2011", navela je EU.

Tokom susreta razgovaralo se i o telekomunikacijama i avio-saobraćaju, što su dva domena u kojima saradnja otvara mogućnost bolje usluge korisnicima, veću ekonomsku efikasnost i ekološkiju praksu.

"Dogovoreno je da se uskoro održi i drugi sastanak", dodaje se u saopštenju EU.

Sastanci predstavnika Beograda i Prištine, koji su počeli sinoć, trebalo bi da budu nastavljeni i to više puta mesečno, u zavisnosti od postignutog napretka. Ovo je bio prvi sastanak predstavnika Beograda i Prištine, od jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova 17. februara 2008. godine.

Fejt: Dijalog dve nezavisne i suverene države

Šef Međunarodne civilne kancelarije (MCK) na Kosovu Piter Fejt ocenio je danas da je dijalog Beograda i Prištine razgovor "dve nezavisne i suverene države", preneo je KiM radio. Fejt je isključio mogućnost razmatranja pitanja statusa i teritorijalnog integriteta Kosova, ili čak i podele.

Na predavanju održanom danas studentima Američkog univerziteta u Prištini, Fejt je rekao da će dijalog koristiti i Srbiji i Kosovu. Fejt je izrazio nadu da će tokom dijaloga biti reči i o severnoj Mitrovici, ali na osnovu Ahtisarijevog plana.

Taj plan predviđa formiranje opštine Severna Mitrovica u kojoj Srbi čine većinu, u sklopu decentralizacije po sistemu kosovske vlade i integraciju u sistem lokalne samouprave na Kosovu, čemu se Srbi na severu protive.

Zanijer: Nakon dogovora pitanje priznanja biće manje problematično

Šef Misije UN na Kosovu (UNMIK) Lamberto Zanijer izjavio je danas da će, kada Beograd i Priština budu postigli dogovor oko tehničkih pitanja, pitanje priznanja nezavisnosti Kosova "biti sve manje problematično".

Šef UNMIK-a je kazao da je "politička situacija blokirana", a značajna prepreka je činjenica da Kosovo kao nezavisna država do sada nije priznato ni od jedne međunarodne organizacije. Zanijer je rekao da u rešavanju konflikta izmedju Beograda i Prištine treba uzeti u obzir evropsku perspektivu.

On je izrazio nadu da će se tehničkim pregovorima pronaći "modus vivendi" dve strane, ali i napomenuo da rešenje još nije na vidiku. Ideju o razmeni teritorija Zanijer smatra problematičnom jer bi to, prema njegovim rečima, moglo ponovo otvoriti druge konflikte u regionu.

Tači pozvao poslanike da podrže rezoluciju o dijalogu

Kosovski premijer Hašim Tači pozdravio je danas početak dijaloga s Beogradom i zatražio podršku poslanika kosovske skupštine za nacrt rezolucije koji će biti na sutrašnjoj sednici.

"Želimo, i mi ćemo raditi zajedno sa zajedničkim timovima širokog političkog spektra, opozicije, civilnog društva. Dakle, bićemo veoma fleksibilni u radu i saradnji sa svima da se osigura uspeh ovog dijaloga", rekao je Tači.

On je opisao dijalog kao deo dnevnog reda evroatlantskih integracija i za Kosovo i za Srbiju, i naveo da se razgovori odvijaju na ravnopravnim pozicijama.

U pokušaju da usklade stavove o dijalogu, šefovi poslaničkih grupa kosovske skupštine sastali su se danas ali bez uspeha. Konsultacije i usaglašavanje će biti nastavljeno sutra pre podne.

Povezane vesti: Parlament Kosova sutra ponovo o rezoluciji za dijalog "Glas Evrope": Sever Kosova najvažnije pitanje za razgovore Počeli razgovori, SAD naterale kosovski tim da se uputi u Brisel Bilt: Čak i mali pomaci u dijalogu Beograda i Prištine biće od koristi regionu Beograd u Briselu sa punim koferom rešenja

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.