
Izvor: Southeast European Times, 10.Jun.2011, 23:36 (ažurirano 02.Apr.2020.)
EK predlaže prijem Hrvatske u EU u julu 2013. godine
Hrvatska treba da postane druga bivša jugoslovenska republika koja ulazi u EU.
10/06/2011
(Evropska komisija, AFP, DPA, AP, BBC, Dojče vele, Blumberg – 10.6.2011; AFP, Juropian vojs – 9.6.2011)
Hrvatska je ispunila uslove za zatvaranje poslednja četiri poglavlja u razgovorima o prijemu u EU, saopštila je Evropska komisija (EK) u petak (10. juna), predloživši 1. jul 2013. >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << kao indikativni datum za prijem te balkanske zemlje u EU kao 28. člana.
„Danas je istorijski dan za Hrvatsku i za EU“, rekao je predsednik EK Žoze Manuel Barozo u saopštenju, pohvalivši vlasti u Zagrebu i posebno „trenutnu vladu“ za „naporan rad“ u pravcu ostvarivanja tog cilja.
Hrvatska, koja je počela razgovore o pridruživanju sa Briselom u oktobru 2005. godine, sada treba da postane druga bivša jugoslovenska republika koja se pridružuje EU, nakon ulaska Slovenije u sklopu velikog proširenja bloka 2004. godine.
Od ukupno 35 poglavlja, jedina četiri poglavlja u pregovorima sa Zagrebom koja su još uvek otvorena, posle privremenog zatvaranja onog o ribarenju u ponedeljak, uključuju poglavlja o konkurentnosti, pravosuđu i osnovnim pravima, finansijskim i budžetskim propisima, kao i ono o „drugim pitanjima“.
Pravosudna reforma je najčešće jedna od najtežih oblasti u razgovorima balkanskih zemalja sa EU o prijemu u članstvo. Bugarskoj i Rumuniji, najnovijim članicama EU iz regiona, uveden je do tada nepostojeći Mehanizam saradnje i provere, nakon njihovog prijema 2007. godine, na osnovu kojeg EK i dalje prati njihov napredak u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
U želji da izbegne ponavljanje istog neugodnog scenarija, EK je pažljivo pratila napore Hrvatske na polju implementacije neophodnih pravosudnih reformi.
„Poslednji kamen spoticanja bio je pravosuđe“, rekla je komesarka za pravosuđe EU Vivijan Reding u četvrtak, pre nego što se pridružila ministrima pravosuđa i unutrašnjih poslova tog bloka na dvodnevnom sastanku u Luksemburgu.
„Prošle godine nisam verovala da Hrvati to mogu. Međutim, za godinu dana potpuno su reformisali svoje pravosuđe i to neopozivo“, dodala je ona. „Oni su na pravom putu i možemo da kažemo 'da' Hrvatskoj vrlo mirna i sigurna srca.“
Uprkos tome, EK će nastaviti da prati reformski napredak zemlje tokom procesa ratifikacije sporazuma o pridruživanju Hrvatske od strane svih zemalja članica, što obično traje do dve godine, a očekuje se da će biti završeno do jula 2013. godine.
Na samitu EU, koji se održava 23. i 24. juna, lideri 27 članica bloka će, kako se očekuje, dati svoje odobrenje zaključivanju razgovora o članstvu.
Preporuka EK nije samo važan događaj za Hrvatsku, nego i za celokupan region, istakao je Barozo u petak, nadajući se da će taj korak poslužiti kao podsticaj budućim reformama u drugim balkanskim zemljama.
„Ovaj važan korak Hrvatske prema članstvu takođe je signal ostalim delovima jugoistočne Evrope: On pokazuje da proširenje funkcioniše, da je EU ozbiljna u pogledu svoje posvećenosti i da se strukturne evropske reforme u zemljama isplate“, naglasio je on.
Upitan da komentariše taj očekivani korak, hrvatski predsednik Ivo Josipović izjavio je AFP-u u četvrtak da će se time okrenuti „novi list“ u istoriji njegove zemlje.
Međutim, on je takođe upozorio da naredna 24 meseca, dok se Hrvatska ne pridruži Uniji kao punopravna članica, neće biti laka, jer zemlja treba da uloži dodatne napore ka ostvarivanju standarda EU.
Nastavak na Southeast European Times...