Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 06.Avg.2014, 10:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
EK: Tri slabe ocene
Novi godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije biće najvećim delom pozitivan, ali u najmanje tri oblasti Beograd neće dobiti prelaznu ocenu, pišu Večernje novosti.
List piše da su te tri oblasti primena Briselskog sporazuma, pravosuđe i ljudska prava, kao i usklađivanje spoljne politike sa EU.
Šef pregovaračkog tima sa >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << EU Tanja Miščević rekla je listu da u izveštaju ne očekuje nikakva velika iznenađenja:
"U dokument će biti ugrađeni i izveštaji o skrininzima koji su dosad završeni, a najveća pažnja će biti posvećena poglavljima 23 i 24, gde Srbiju čeka još dosta posla. Posebno će biti tretirano i pitanje energetske politike i Južni tok. Očekujem da će tu biti naglašena potreba da se usklađujemo sa stavovima EU", rekla je Miščević.
List takođe saznaje da je pisanje izveštaja u finalnoj fazi, a dokument na oko 50 strana biće objavljen u prvoj polovini oktobra.
Najviše kritika, navodi list, biće u delu koji se odnosi na pregovaračka poglavlja 23 i 24 - pravda i bezbednost i ljudska prava.
Biće konstatovano da je u Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu najviše pritužbi naših građana, kao i da je nezadovoljavajući nivo fizičke dostupnosti pravde.
Očekuje se da će u delu oko normalizacije odnosa sa Prištinom biti iznet niz zamerki zbog kašnjenja u primeni Briselskog sporazuma, dodaju Novosti.
List navodi da će se tražiti da se zaokruži integracija srpskog pravosuđa sa severa Kosova u prištinski sistem i da se što pre nastavi dijalog.
Brisel, kako piše list, još nema formulaciju u delu koji se odnosi na poglavlje 31 - spoljna politika i bezbednost, piše list.
Tvrda struja briselske administracije insistira da taj deo izveštaja sadrži jasnu preporuku da se Srbija priključi odlukama EU i uvede sankcije Rusiji, ali će najverovatnije proći neutralnija varijanta, da se Beograd pozove da postepeno usaglašava svoju politiku s evropskom, piše beogradski dnevnik.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Izveštaj EK o Srbiji uglavnom pozitivan
Izvor: NTV.rs, 06.Avg.2014
Novi godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije biće najvećim delom pozitivno obojen, ali u najmanje tri oblasti Beograd neće u potpunosti dobiti prelaznu ocenu, pišu današnje „Večernje novosti“.. Te tri oblasti su, kako saznaje list, primena Briselskog sporazuma, pravosuđe i...




