Izvor: Blic, 30.Okt.2011, 03:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Duplo golo
Birokratija, manjkavosti u vladavini prava, loša infrastruktura, monopoli i neprilagođenost radne snage zahtevima tržišta samo su neki od ozbiljnih problema Srbije koje navodi i prepoznaje izveštaj Evropske komisije (EK). U dokumentu se s pravom upozorava na sporo dovršavanje privatizacije, na stanje s javnim preduzećima koja su uglavnom stalni gubitaši, na previše kontrole u oblasti cena, na subvencije... Baš na primeru subvencija se odlično vidi razlika između prakse kod nas i u >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << EU. Te dotacije kojima država sebi daje ulogu tržišnog arbitra čine i dalje oko 2,5 odsto bruto domaćeg proizvoda, dok je prosek u EU svega 0,8 procenata. Naravno, ta dotiranja iz budžeta neko mora da plati, da finansira, a onda to vodi ka povećanju poreza ili bar ka odsustvu neophodne reforme poreskog sistema, koja je odavno najavljena. Posledica svega toga je, ekonomski tu nema dileme, pad konkurentnosti, tako da se ne treba čuditi što smo na listi Svetske banke pali za dva mesta i što EK konstatuje to isto. Jedino gde smo konkurentni jeste visina zarada, jer su one primetno niske, među najnižima u regionu. Međutim, postoji i tu jedno „ali“ koje, uprkos jeftinoj radnoj snazi, ugrožava poslovanje i onespokojava investitore. To su izdaci firmi za te male zarade, jer kada se saberu porezi i doprinosi, to bude velikih 60 odsto. Tako imamo duplo golo: troškovi veći nego što bi trebalo, a zaposleni slabo plaćeni.
Sve to je odavno videla i domaća ekonomska struka, upozoravajući na posledice odlaganja strukturnih promena u privredi zbog političko-koalicionih kompromisa, koji su uglavnom podsticali potrošnju. Zato je u državnoj kasi uvek manjkalo para, pa je javni dug ubrzano rastao radi isplate kamate na ranije obaveze i da bi se opet trošilo kako bi se servisirale tekuće obaveze. Čak i kada pokušamo da osporimo neke ocene, sve se vrati kao bumerang, uz dodatnu bruku. Braneći sopstveni birokratski manir, nadležno ministarstvo je osporilo lošu ocenu o dugom čekanju na dobijanje dozvola za gradnju. Za dan je stigao javni odgovor u kojem nam je poručeno da smo tačno tamo gde nam je i mesto, dakle pri dnu. Koliko je zbog toga investitora i novca izgubljeno, a vreme osim što je fizička jeste i ekonomska kategorija, niko nije računao. Ali država je kod nas uvek bila sila i glavni igrač na tržištu zbog specifičnog monopola koji ima, zbog snage prinude, kojoj daje karakter zakona. A upravo je svakovrsnom monopolu, koji slobodno tržište ne toleriše, EK posvetila posebnu pažnju. Primetili su da je on prusutan i u javnom sektoru, pa osim što je štetan ekonomski, u krajnoj liniji atakuje na džep svakog građanina. Logično, traže da se ukine, šta drugo.
Očigledno, osim onog važnijeg, političkog dela, koji se u poslednje vreme identifikuje sa barikadama, ima šta da se radi i na ekonomsko-pravnim pitanjima. Vreme je odavno da dobar život - bolje je sa EU nego bez EU - bude razlog za izborni glas.



















