Dijalog sledeće godine

Izvor: S media, 10.Sep.2010, 23:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dijalog sledeće godine

Posle rezolucije usvojene u UN počinju pregovori o otvaranju dijaloga predstavnika Beograda i Prištine.

SRBIJA je spremna da odmah započne dijalog sa Prištinom o svim nerešenim pitanjima, pod pokroviteljstvom EU, ali teško da će se dve strane sresti pre sledeće godine. U državnom vrhu Srbije, a ni u Briselu, u ovom trenutku niko ne može da kaže kada će dijalog početi, gde će se voditi, ko će biti sa srpske, a ko sa albanske strane stola, niti koje su konkretne >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << teme razgovora.

Brisel neće pritiskati Beograd i Prištinu, ni oko datuma, ni oko sadržine dijaloga. To je zaključak posle prvih reakcija šefova diplomatija i evropskih zvaničnika koji su u petak došli u belgijsku prestonicu na redovne dvodnevne nezvanične konsultacije o evropskim političkim smernicama.

Koštunica: veliko zlo i sramota

Sadašnja vlast je pristajanjem na izmenjenu rezoluciju nanela veliko zlo i sramotu Srbiji - izjavio je u petak Vojislav Koštunica, predsednik DŠ. - Posebno je ponižavajuće što su u GS UN mnoge zemlje branile Srbiju, ali nisu imale koga da brane jer je sama Srbija odustala da brani sebe. Više od dve godine, naročito od prihvatanja Euleksa, vlast je zapravo prikriveni saučesnik u procesu pravljenja lažne države Kosovo. Koštunica poručuje da je vlast ”bacila zemlju u okove uspostavljanja dobrosusedske saradnje sa lažnom državom Kosovo”: - Srbija je u istoriji gubila bitke na Kosovu, ali nikada nije izgubila Kosovo. Ova vlast je na putu da uđe u istoriju kao prva i jedina koja čini sve da i stvarno izgubimo Kosovo.

Procene su da će ”pregovori o pregovorima” početi pošto i Savet bezbednosti da svoje mišljenje o procesu pred MSP i Rezoluciji o Kosovu. Tek kada se vidi da li je SB ostao u okvirima rezolucije 1244, moći će da se utvrđuju i tačke dnevnog reda pregovora.

- Status za nas predstavlja ključno pitanje, ali moramo razgovarati i o bezbednosti Srba, povratku raseljnih, zaštiti kulturne baštine, imovinskim pitanjima... EU će imati ogromnu ulogu u budućem dijalogu, ali ne očekujem da on bude vođen bez učešća i Rusije i SAD - kaže za ”Novosti” Goran Bogdanović, ministar za KiM.

Bogdanović kaže da će dijalog voditi direktno predstavnici Beograda i Prištine, ali će biti uključeni i predstavnici Srba sa Kosmeta. Pre početka razgovora treba utvrditi i brojna ”tehnička” pitanja - vreme i mesto razgovora, da li će biti vremenski ograničen...

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton ocenila je da je rezolucija prilika da se krene napred i da započne dijalog između Beograda i Prištine. Eštonova je poručila da Srbiji nije ponudila ništa zauzvrat, već da je istakla važnost mogućnosti da se krene napred.

To što je EU sa Srbijom podnela zajedničku rezoluciju, važan je uspeh za evropsku diplomatiju. Put za direktan dijalog je otvoren. Ovo je veoma dobra osnova za nastavak evropskih integracija Srbije - dao je jasan signal Gvido Vestervele, nemački šef diplomatije.

Evropski šefovi diplomatija ističu da je sada na dvema stranama da utvrde teme i vreme budućeg dijaloga.

- EU sledećih dana i nedelja treba da pokaže da vidi Srbiju u svojim redovima, a oko dijaloga ćemo pomoći, sa strane - potvrdio nam je slovenački šef diplomatije Samuel Žbogar.

Tako misli i njegov švedski kolega Karl Bilt:

- Na Beogradu i Prištini je da utvrde agendu, ali ne očekujem brze i lake prodore.

U opoziciji imaju različita viđenja pregovora Beograda i Prištine. LDP podržava dijalog, dok ostali poteze vlasti osuđuju i nazivaju ih porazom.

- Šta ova, naizgled sterilno napisana rezolucija znači? - pita lider SNS Tomislav Nikolić. - Jesmo li odbranili Kosovo ili ne, hoćemo li razgovarati sa Tačijem ili ne, i o čemu ćemo razgovarati? Albanci neće da pričaju o statusu. Po SNS ta država ne postoji i o njenom uređenju ne treba da razgovaramo.

Nikolić očekuje da će vlast zakazati sednicu parlamenta i tražiti podršku za usvojenu rezolucije. Predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović rekla je za ”Novosti” da za sada nema zahteva za sednicu:

- Pored nekih teškoća koje će nam rezolucija o Kosovu ipak doneti, zajednički nastup pred UN garantuje otpočinjanje dijaloga.

Rusija je pružila podršku rezoluciji polazeći od toga da je sadržaj ovog dokumenta prihvatljiv za Beograd. Uz to, Moskva smatra da pravnom osnovom dugotrajnog i stabilnog rešenja problema Kosova ostaje Rezolucija SB UN 1244, saopštilo je rusko MIP:

- Zalažemo se za obnavljanje dijaloga između zainteresovanih strana. Važnu ulogu u ovom procesu treba da i dalje ima Unmik.

Nastavak na S media...



Povezane vesti

Ešton: Pregovore će voditi Boris Tadić i Hašim Tači

Izvor: Press, 10.Sep.2010

Posle usvojene Rezolucije Srbije u UN niko u Srbiji i EU ne zna kada bi trebali da počnu najavljeni pregovori Srbije i Kosova, kao i o čemu će se pregovarati. Jedino je visoka predstavnica EU Ketrin Ešton najavila da će pregovarati predsednik Srbije...

Nastavak na Press...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.