Delević: Pregovori o članstvu Srbije u EU 2013.

Izvor: Studio B, 05.Maj.2012, 12:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Delević: Pregovori o članstvu Srbije u EU 2013.

Ključni dokument za početak pregovora o članstvu Srbije u Evropskoj uniji biće izveštaj Evropske komisije 10. oktobra, a u idealnom sledu događaja pregovori bi trebalo da počnu sledeće godine, izjavila direktor vladine Kancelarije za evropske integracije

Ona nije precizirala kada bi ti pregovori konkretno trebalo da počnu, ocenjujući da je nezahvalno baviti se takvim prognozama i naglasila da će jedan >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << od ključnih elemenata za dobijanje pozitivnog mišljenja Evropske komisije (10. oktobra) biti napredak u dijalogu Beograda i Prištine.

Otvarajući konferenciju "Evropska unija i Srbija: od tranzicije do pridruživanja", Delevićeva je ocenila da je najznačajniji momenat u evropskim integracijama Srbije bio pozitivno mišljenje Evropske komisije o procesu reformi u Srbiji i podrška za dobijanje statusa kandidata. Delevićeva je, međutim, upozorila da to ne znači da je u Srbiji situacija idealna, već je da je u proteklom periodu Srbija primenila preporuke EU u reformskom procesu, ali da na tom putu treba da savlada još punio prepreka.

U narednom periodu, za dobijanje pozitivnog mišljenja Evropske komisije veoma značajni biće koraci nove vlade Srbije, koja će morati da nastavi proces reformi, posebno administrativne reforme u državnim institucijama.

Konferenciju na Ekonomskom fakultetu u Beogradu organizovalo je Naučno društvo ekonomista Srbije sa Akademijom ekonomskih nauka, a učestvuju brojni ugledni ekonomisti iz zemlje.

Napretkom u dijalogu do početka pregovora sa EU

Predsedavajući Saveta ministara EU Nikolaj Vamen izjavio da bi u slučaju napretka u dijalogu Beograda i Prištine bio otvoren put da pregovori o članstvu Srbije u EU počnu krajem godine.

Vamen je napomenuo da će na jesen Evropska komisija predstaviti svoj izveštaj o napretku Srbije. "Ako napredak bude nastavljen u dijalogu između Beograda i Prištine, trebalo bi da postoje dobri izgledi da Komisija preporuči Savetu otvaranje pregovora o pristupanju. Iskreno se nadam da će to biti slučaj i da će pretprijemni pregovori moći da počnu pre kraja ove godine", rekao je on za današnje "Novosti".

Vamen, koji je i danski ministar evropskih poslova, ocenio je da je u procesu dijaloga Beograda i Prištine postizanje sporazuma o regionalnoj saradnji bilo veliko dostignuće, ali i dodao da postoji razočaranje jer sada ima problema s primenom sporazuma. "Dogovor je postignut kroz proces dijaloga pa, samim tim, i rešenje za to kako treba da se sprovodi takođe treba da bude pronađeno u dijalogu između Beograda i Prištine. Urgiram kod obe strane da pokažu umerenost i duh kompromisa", izjavio je Vamen.

On je istakao da postoje brojna pitanja koja tek treba da se reše dijalogom, počevši od onih koja se tiču telekomunikacija i snabdevanja električnom energijom. "To su pitanja za koja je važno da se pronađe rešenje, ako ni zbog čega drugog, bar za dobrobit stanovnika na severu Kosova", rekao je Vamen.

Na pitanje da li će zahtev da Srbija na kraju prizna nezavisnost Kosova biti jedan od stepenika na evropskom putu, Vamen je rekao da EU ne traži od Srbije da prizna Kosovo, ali da, s druge strane, Srbija i srpski narod treba da shvate da niko ne želi da uvozi zaleđeni konflikt u EU. "Na kraju će, dakle, morati da se nađe rešenje koje će omogućiti Srbiji da postane članica EU i, u isto vreme, omogućiti EU da ima normalne odnose s Kosovom. Što Beograd više bude mogao da doprinese tome, put ka punopravnom članstvu Srbije u EU biće lakši", zaključio je Vamen.

Nastavak na Studio B...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.