Izvor: B92, 25.Apr.2012, 11:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Delević: Kriza se ne rešava van EU
Beograd -- Okretanje od EU liči na to da ćemo zatvoriti oči u nadi da će kriza proći, kaže direktorka Kancelarija za evropske integracije Milica Delević za B92.
"Mi smo u situaciji da je EU najveći trgovinski partner, i odatle nam je došlo najviše pomoći. Da li ako ne idete tamo ćete izbeći krizu? Mi smo okruženi zemljama koje su ili će >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << biti u EU. Kriza koja je u EU nije samo kriza tih zemalja nego je svetska kriza", kaže Milica Delević.
Delević je, u emisiji "Hoću da znam" na Televiziji B92, rekla da je neophodno da Srbija nastavi ka putu učlanjenja u EU, bez obzira na krizu u Evropi, dok je potpredsednika SPS Dijana Vukomanović navela da Srbija ne može da čeka kada je EU u pitanju, što je politika pojedinih stranaka.
Delevićeva kaže da je Srbija manji optumista nego pre po pitanju evropskih integracija, pošto se vidi šta sve teba da uradimo, a takođe smo se suočili sa tim " vidimo šta treba sve da se uradi, a i odustali smo od ideje da je to jedna zemlja u kome nema krize".
Ona je dodala da je Srbija na putu članstva, da ispunjava uslove kompatibilnosti sa EU tržištom koje joj omogućava da veze koje ima još više jača i da ih u potpunosti iskoristi, te da veruje da taj put vodi u članstvo u EU.
"Naš ekonomski interes je da se ekonomska kriza reši, a ne da se produbljuje pa da to bude argument da se ne priključimo", kaže Delevićeva.
Delević je, kada je u pitanju politika D S S prema EU, upitala kako stranka Vojislava Koštunice, koja je pregovarala o ratifikaciji S S P, sada predlaže njegovo revidiranje.
Potpredsednica SPS Dijana Vukomanović kaže da se slaže sa DS-om što se tiče EU.
"SPS uvažava činjenicu da EU sa 3, 5 milijarde donacija i razmene jeste najveći investitor, donator i partner Srbije. SPS je dala podršku sa DS u tom proevropskom putu", kaže Vukomanović.
Ona kaže da je javnost zaplašena Grčkim, Irskim i Španskim scenarijom.
"Reakcija na ekonomsku krizu jeste da glasovi prirodno idu ka levici pod uslovom da je na vlasti desnica. Mislim da se progresivna poltika socijalistička jača i mi smo u konstantnoržm razgovoru sa evropskim socijalistima. Evropska socijalistička retorika je ortodoksnija nego ona u Srbiji", kaže Dijana.
"Mi smo u pregovorima sa jednom birokratijom u Briselu. Političari se menjaju, mi jesmo, bar što se tiče SPS, evropski narod i Evropska država", kaže Vukomanovićeva.
"Koštunica ima politku velikog srpskog čekanja. Mi ne možemo da čekamo", kaže ona i dodaje da Dačić donosi odlučno i brzo odluke, da je ovo era masovnih komunikacija, gde čekanje nije moguće.
Vukomanović: Nećemo trošiti pare na reklame
Vukomanović je rekla da ta stranka neće u nastavku kampanje trošiti novac na televizijske reklame.
Vukomanović je navela da je jedan sekund televizijske reklame na elektronskim medijima, u najskupljoj tarifi, 200 evra, a da je otprilike tolika i visina otpremnine radnika po godini radnog staža.
"Jedna sekunda predizborne reklame na elektronskom mediju i RTS je oko 200 eura, to je ta neka najskuplja tarifa, a radnici za jednu godinu rada dobijaju od 200 do 300 evra otpremnine. Mi siguno nećemo trošiti pare na reklame", rekla je Vukomanović.
Ona je dodala da koalicija SPS-PUPS-JS vodi skromnu kampanju, koja je u skladu sa standardima birača, kao i da je ne finansiraju bogati preduzetnici.






