Izvor: B92, 09.Jan.2014, 20:16 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"CG će osetiti strogoću Brisela"
Podgorica -- Poslanik hrvatske SDP u Evropskom parlamentu Tonino Picula kazao da će Evropska komisija biti strog kontrolor i ocenjivač pristupnih pregovora sa Crnom Gorom.
"Neće biti nikakvog popuštanja i gledanja kroz prste. Proširenje nije prioritet Evropske unije i Crna Gora će vrlo brzo osetiti jednu vrstu strogoće koju nisu prošle ostale države članice", istakao je Picula.
Prema njegovim rečima, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Brisel će insistirati na vladavini prava, nezavisnom pravosuđu, slobodi medija i efikasnijoj borbi protiv kriminala i korupcije.
"To će biti najvažnija merila za ocenjivanje progresa u pregovorima. Osuđujuće ili oslobađajuće presude biće jedan od indikatora tog napretka", kazao je Picula Radiju Crne Gore.
On je naveo da dinamika evropskih integracija neće zavisiti samo od Crne Gore, već i od same Unije, kojoj, u ovom trenutku, proširenje nije prioritet.
"Dok EU ne izađe iz senke još uvek ozbiljne ekonomske krize, proširenje neće biti prioritet", kazao je Picula.
Ocenjujući da su bilateralni odnosi Crne Gore i Hrvatske dobri, on je rekao da Zagreb neće koristiti pitanje Prevlake za ucenjivanje Podgorice na njenom putu ka EU.
On je sugerisao da se, ipak, postigne trajni dogovor o granici dve države, bilo to bilateralno ili uz međunarodnu arbitražu.
"Na Prevlaci dobro fukcioniše privremeni sporazum. Za trajni sporazum je potrebna dobra politička volja Podgorice i Zagreba, a ako je nema, onda je tu međunarodna ekspertiza i arbitraža čiji sud treba prihvatiti, ali to u ovom trenutku nije prioritet", smatra Picula.









