Borba protiv korupcije prioritet vlade

Izvor: Glas javnosti, 19.Jun.2010, 07:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Borba protiv korupcije prioritet vlade

BEOGRAD  - Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je danas da je nastavak, proširenje i inteziviranje borbe protiv svih oblika kriminala i korupcije jedan od najvažnijih prioriteta Vlade Srbije.

Cvetković je na skupu "Sprečavanje korupcije kroz planove integriteta" u Palati Srbija istakao da je borba protiv korupcije jedan od najvažnijih uslova koji Srbija treba da ispuni na putu ka EU.

On je najavio i da će vlada podržati sve aktivnosti Agencije za borbu protiv >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << korupcije, podsetivši da je u prethodnom periodu doneto niz zakona, kao i da je izvršena reforma pravosuđa u cilju efikasnije borbe protiv kriminala i korupcije.

Cvetković je naglasio da je Vlada Srbije pouzdan partner Agencije za borbu protiv korupcije koja je na početku rada i pred kojom je obiman i odgovoran posao, a Vlada će joj pružiti punu podršku u realizaciji svih aktivnosti u borbi protiv tog problema.

On je naveo da je primena Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije od januara ove godine potvrda stava Vlade Srbije da vladavina prava nije moguća bez nezavisnih institucija.

Premijer je podsetio da je prilikom formiranja vlade u ekspozeu naglasio da je jedan od prioriteta njene politike borba protiv svih oblika kriminala i korupcije i dodao da je efikasnosti te borbe doprinela i dobra saradnja pravosuđa i policije, kao i regionalna saradnja.

Cvetković je istakao da je vlada rešena da i dalje pospešuje zakonske akte koji se odnose na borbu protiv korupcije i dodao da će usvojeni propisi unaprediti rad državnih organa i omogućiti efikasniju borbu protiv kriminala i korupcije.

Skupu u Palati Srbije prisustvuju i ministri unutrašnjih poslova Ivica Dačić, finansija Diana Dragutinović, pravde Snežana Malović, infrastrukture Milutin Mrkonjić, poljoprivrede Saša Dragin, kulture Nebojše Bradića, dijaspore Srđan Srećković, direktor Agencije za borbu protiv korupcije Zorana Marković i predsednik Odbora Agencije Čedomir Čupić i drugi.

Po završetku okruglog stola Cvetković i Marković potpisaće Memorandum o razumevanju između Agencije i Vlade, o saradnji u ispunjavanju obaveza iz Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije i Akcionog plana sa primenu te strategije.

Agencija, prema Memorandumu pruža stučnu pomoć Vladi i organima držvane uprave, a posebno u obuci lica odgovornih za izradu i primenu planova integriteta u privatnom i javnom sektoru.

Takođe, Agencija je obavezna da do 31. oktobra objavi smernice za izradu i sprovođenje tih planova, a Vlada i organi državne uprave da u skadu sa njima izrade planove integriteta na način i u roku koji bude propisan.

SDP i HNS za koje naivni srbi uvijek glasaju umjesto za svoje srpske stranke SDSS, SNS i partiju podunavskih srba , ponovno izigrali srbe.Davor Butković

Piše:

Davor Butković

Objavljeno: 17.06.2010

Kako su HNS i SDP spasili HDZ od srpske teritorijalne autonomije

Jučer, uoči izglasavanja novog teksta Ustava i novog teksta Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, parlamentarna desnica i ljevica stubokom su zamijenile svoje položaje.

* Vesna Pusić: Neprihvatljiva je ideja da Srbi imaju poseban status

Liberalna ljevica najčvršće je stala u obranu nacionalnih interesa, dok je HDZ, vjerojatno iz nerazumijevanja jednog stavka Ustavnog zakona o manjinama, srpskoj manjini bio ponudio puno više nego što bi se bilo tko uopće usudio tražiti. Naime, još oko šest navečer, u tekstu Ustavnog zakonu, što ga je Sabor trebao usvojiti, stajalo je da Zajedničko vijeće općina dobiva “status pravne osobe”. Termin status “pravne osobe”, može se, slažu se stručnjaci s kojima smo razgovarali, vrlo lako protumačiti kao podloga za uvođenje teritorijalne autonomije za pojedine srpske općine u Hrvatskoj. Vlada i HDZ stajali su iza tog teksta, s tim i takvim mogućim političkim i pravnim konzekvencijama.

Onda je dr. Vesna Pusić, koju brojni desničari već godinama optužuju za jugonostalgiju i neumjernu srbofiliju, podnijela amandman kojim se traži brisanje tog stavka. Gospođa Pusić ispravno je konstatirala da je riječ o nečemu što bi dubinski promijenilo teritorijalnu arhitekturu hrvatske države.

Onda je SDP rekao da nikako ne može glasovati za predloženi zakonski tekst, ako se ne usvoji amandman gospođe Pusić (onda je Damir Kajin žestoko i nervozno napao svoje koalicijske partnere, SDP i HNS, pokazavši da baš ne razumije o čemu se tu zapravo radi). Onda je Luka Bebić proglasio petnaestominutnu pauzu, koja uistinu nije trajala bitno dulje. Onda su, poslije stanke, predstavnici HDZ-a, demokratski uzorno, izjavili da prihvaćaju amandman dr. Pusić.

I tako, na intervenciju Vesne Pusić i SDP-a, hrvatski Srbi nisu dobili mogućnost za stvaranje teritorijalne autonomije, što im je nudio Vladin prijedlog teksta Ustavnog zakona o manjinama. Jako je dobro što je HDZ u ovom slučaju, kao i u nekim drugim, podjednako važnim kada je riječ o ustavnim promjenama, poslušao oporbene stranke.

Na takvo što nismo navikli, a sigurni smo da tolerantno i suradničko međustranačko ponašanje itekako koristi Hrvatskoj, osobito u ovim, krajnje, krajnje osjetljivim vremenima.

Međutim, posve je nevjerojatno da Vlada i HDZ nisu bili svjesni mogućih posljedica zakonskog teksta što su ga bili predložili te da su im Vesna Pusić i SDP morali objasniti kako, ipak, omogućavanje srpske teritorijalne autonomije u Hrvatskoj nije u hrvatskom nacionalnom interesu.

Kad uhapsih nekog ministra iz tvoje vlade onda cemo ti poverovati.

Nastavak na Glas javnosti...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.