Barozo: Evropa pred najtežim testom

Izvor: B92, 28.Sep.2011, 12:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Barozo: Evropa pred najtežim testom

Strazbur -- Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo ocenio je da je veće jedinstvo ključno za opstanak EU, dodajući da je Evropa pred najtežim testom do sada.

EU je, rekao je Barozo u Evropskom parlamentu, suočena sa najvećim izazovom u svojoj istoriji jer je kriza poverenja rezultat i ekonomskih i socijalnih problema.

"To je kriza poverenja kakva se nije desila decenijama", istakao je Barozo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u godišnjem obraćanju u Evropskom parlamentu posvećenom stanju Evropske unije, prenose svetske agencije.

Predsednik ECB naglasio je da Evropa mora da "kompletira monetarnu uniju ekonomskom unijom" jer je iluzorno govoriti o zajedničkoj valuti i jedinstvenom tržištu u uslovima nacionalnih ekonomskih i budžetskih politika.

"Narednih nedelja Komisija će predstaviti predlog za jedinstven, koherentan okvir za dublju ekonomsku kooridnaciju i integraciju, posebno u zoni evra", najavio je Barozo.

On je dodao da će to biti urađeno kako bi se obezbedila kompatibilnost zone evra i cele EU.

Barozo je kazao i da će Grčka ostati u zoni evra i da se blok od 27 članova, bez dublje ekonomske integracije članica, "suočava sa fragmentacijom".

Prvi čovek EK takođe je rekao da je program zajmova od 500 miliona evra, koji će garantovati EIB, za mala i srednja grčka preduzeća već u toku i da Komisija razmatra širi mehanizam garancija kako bi pomogla bankama da ponovo kreditiraju realnu ekonomiju.

Govoreći o Evropskom fondu za finansijsku stabilnosti Barozo je rekao da mora da bude i snažniji i fleksibilniji, što je Komisija već predložila početkom godine i oko čega su se lideri zone evra načelno saglasili u julu.

"Kada EFSF bude ratifikovan, koristićemo ga efikasnije", istakao je predsednik Evropske komisije.

Barozo je u Evropskom parlamentu predstavio i plan uvođenja novog poreza na finansijske transakcije kojem se protive kako SAD, tako i neke zemlje EU.

Planirani porez bi, ako bude usvojen, donosio 55 milijardi evra poreskog prihoda godišnje.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.