Izvor: B92, 12.Okt.2010, 13:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Balkan važan za SAD
Beograd -- Bivši ambasador Srbije u SAD Ivan Vujačić rekao je da je region Zapadnog Balkana i dalje značajan za Ameriku.
On je u "Kažiprstu" B92 rekao da Sjedinjene Države imaju trajnog partnera u Evropskoj uniji.
Vujačić kaže da će SAD Prištini preneti poruku da stoje iza nezavisnog Kosova.
On je dodao da je učešće SAD u dijalogu o Kosovu „za nas jako dobra stvar, jer >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << oni imaju veliki autoritet i za Evropljane i veliki uticaj u Prišini".
„Oni su ti, koji će u jednom momentu, u zavisnosti od toga kako dijalog bude išao, koji će biti u mogućnosti da njih pritisnu, da im toplo sugerišu da prihvate neke stvari možda koje ne bi prihvatili ovako", ocenio je Vujačić.
Glavni i odgovorni urednik Foneta Zoran Sekulić kaže za B92 da se postavlja i pitanje kada će dijalog početi, jer se kosovska politička situacija komplikuje.
„Ja ne znam da li će formalno učestvovati predstavnici SAD u tom dijalogu, ali će svakako imati veliki uticaj. Jeste da je taj dijalog dogovoren sa EU, ali mislim da će SAD vrlo pažljivo pratiti i učestvovati iz senke, iza zavese", rekao je Sekulić u Vestima TV B92.
On je ocenio da će SAD i ako ne budu formalno za stolom „koristiti svoj autoritet ako se zapne ili dođe u ćorsokak".
Kada je ova rezolucija sa Briselom dogovorena, ona se verovatno ne bi pojavila na dnevnom redu Generalne skupštine UN da prethodno nije dobila sagalsnost od Vašingtona", navodi Sekulić.









