
Izvor: Southeast European Times, 01.Dec.2014, 19:50 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Albanija i Srbija proširuju saradnju uprkos diplomatskom okršaju
EU je pozdravila posetu albanskog premijera Edija Rame Beogradu ocenjujući ga kao prekretnicu u odnosima između dve zemlje
01/12/2014
Bojana Milovanović i Linda Karadaku za Southeast European Times iz Beograda i Tirane -- 1.12.2014.
Sastanak albanskog i srpskog premijera Edija Rame i Aleksandra Vučića u Beogradu 10. novembra bio je inicijalno obeležen tenzijama, ali je rezultirao dogovorom da dve zemlje treba da ostave prošlost iza sebe i sarađuju >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << u budućnosti, kažu eksperti.
Rama je prvi albanski premijer koji je posetio Srbiju posle 68 godina.
Dva šefa vlade pokušala su da naglase uzajamnu saradnju kao dugoročni interes svojih zemalja, nakon žestoke razmene do koje je došlo tokom zajedničke konferencije za novinare. Pomenuta razmena počela je kada je Rama rekao da je nezavisnost Kosova realnost koju Srbija treba da prihvati, a Vučić uzvratio da je Kosovo deo Srbije.
Ali, verbalni okršaj doveo je do toga da dvojica premijera pokušaju da pruže uveravanja da su tenzije u odnosima dve zemlje ublažene, naglašavajući poruku da dve zemlje treba da rade zajedno u pravcu zajedničke evropske budućnosti. .
„Vizija ujedinjene Evrope konačno nas je sve ujedinila na putu mira. Mir će svima nama dati hrabrost da odstupimo od starog puta iz naše istorije koji nastavlja da podhranjuje svo to uzajamno nepoverenje“, rekao je Rama.
Rama je dodao da Albanija vidi potencijal u unapređivanju odnosa sa Srbijom kroz zajedničko stvaranje uslova povoljnih za ekonomski i socijalni razvoj.
Vučić je priznao da sastanak nije bio lak, ali je dodao kako veruje da postojeći problemi između dve zemlje mogu da se reše.
„Ova poseta predstavlja novi početak i nadam se da će pragmatični odnosi između Srbije i Albanije biti fokusirani na unapređivanje ne samo zajedničkih političkih i ekonomskih odnosa, nego na poboljšanje odnosa širom regiona“, rekao je Vučić.
Vučić je dodao da je ponosan što vidi da dve zemlje okreću novu stranu u svojim odnosima.
„Mi smo inicirali reforme, ali ne možemo da ih sprovedemo bez ozbiljne politike u regionu“, rekao je on.
Obojica premijera pristala su da rade na pronalaženju sporazuma koji bi omogućio građanima da putuju između dve zemlje samo sa ličnim kartama.
Oni su razmotrili potrebu i mogućnosti za zajedničke infrastrukturne projekte koje će finansirati EU, a posebno železnicu Beograd-Tirana.
„Novi sporazum za Balkan koji smo predložili posle [Berlinske konferencije] i koji znači ne samo sporazum između nas na Balkanu, nego i između Balkana i Evrope, vrlo brzo će se naći na dnevnom redu odnosa između nas i Evrope. Zato što ne postoji drugi način“, rekao je Rama.
Ramina poseta je inicirana od strane EU, a nastavak saradnje i dijaloga između Albanije i Srbije zavisi upravo od Unije, kaže Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam u Beogradu.
„Brisel [igra] ključnu ulogu, jer su obe zemlje na putu da postanu članice EU“, rekao je Popov za SETimes.
Drugi stručnjaci navode da je sastanak promovisao dijalog i proširio mogućnosti za preduzimanje zajedničkih projekata pod okriljem EU, čime se ublažavaju postojeće tenzije.
„Više prosperiteta znači manje krize i više bezbednosti u regionu“, kaže Džabvit Šalja, profesor Univerziteta Luarasi, u izjavi za SETimes.
Zvaničnici EU izjavili su da je Ramina poseta Beogradu predstavljala zaokret u odnosima Srbije i Albanije.
„Unija očekuje da obojica lidera pokažu novu rešenost i političku hrabrost za okretanje budućnosti, uspostavljanje dobrih odnosa, rad u pravcu pomirenja i unapređivanje njihovih veza i regionalne bezbednosti“, rekla je Maja Kocijančić, portparolka visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost.
Šta još Albanija i Srbija mogu da učine da bi unapredile bilateralne odnose? Iznesite svoje mišljenje u prostoru za komentare..
Nastavak na Southeast European Times...