Izvor: B92, 21.Nov.2008, 04:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vujačić: Više dogovora sa SAD
Beograd, Vašington -- Ambasador Srbije u SAD Ivan Vujačić izjavio je da njegov povratak u Vašington predstavlja pokušaj poboljšanja odnosa, posle američkog priznavanja Kosova.
Srbija nastoji da se sa Vašingtonom dogovori o Euleksu i očekuje, prema rečima ambasadora Vujačića, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << bolje razumevanje američke strane da se sa Briselom i misijom Euleks postigne dogovor.
"Mi pokušavamo da se s Vašingtonom dogovorimo, odnosno da se sa idućom i sadašnjom administracijom dogovori da Vašington pomogne u raspoređivanju Euleksa, da podrži dogovor između Beograda i UN”, kaže Vujačić.
Na tome se trenutno radi, objašnjava on i dodaje da je to glavni zadatak u ovom momentu.
"Naravno, SAD su priznale Kosovo, i teško je poverovati da će one revidirati tu odluku, ali nadamo se boljem razumevanju naših napora da, zajedno sa Evropljanima i sa misijom Euleksa, postignemo kompromis”, kaže Vujačić.
Razlog povratka ambasadora Vujačića u Vašington jeste želja Vlade Srbije da postavi odnose sa SAD na viši nivo.
Govoreći o očekivanjima od novog predsednika SAD i njegove administracije, Vujačić kaže da Srbija očekuje sličan stav kao i ostatak sveta - multilateralizam.
"Vlada Srbije ima slična očekivanja kao i ostali svet, a to je da će verovatno biti više naglaska na multilateralizmu, na dogovoru, i s jednom drugom evropskom strategijom. To je ono što očekuje Vlada Srbije, a mislim i većina drugih zemalja, naročito evropskih", kaže on.
Kada je reč o uticaju kadrova u Obaminoj administraciji na budućeg predsednika, Vujačić smatra da treba videti kakav će biti njegov savetnički tim i dodaje da veruje da će novi predsednik dati lični pečat politici i da će u važnim pitanjima za Ameriku, u spoljnim odnosima, on voditi glavnu reč.
Vujačić: Srbija je za bolje odnose sa SAD
Izvor: Mondo, 21.Nov.2008
Ambasador Srbije u SAD Ivan Vujačić izjavio je da zvanični Beograd pokušava da se sa odlazećom i nastupajućom administracijama u Vašingtonom dogovori oko pomoći u raspoređivanju misije Evropske Unije na Kosovu i Metohiji i podršci dogovoru između Beograda i Ujedinjenih nacija.
Vujačić: Dogovoru Beograda i UN neophodna podrška SAD
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 21.Nov.2008
VAŠINGTON - Srbija nastoji da dobije podršku SAD za dogovor Beograda i UN o međunarodnom civilnom prisustvu na Kosovu i napore u vezi sa razmeštanjem Euleksa, rekao je ambasador Srbije u Vašingtonu Ivan Vujačić..."Mi pokušavamo da se sa Vašingtonom dogovorimo, i sa budućom i sa sadašnjom...













