Prva presuda uz pomoć Euleksa

Izvor: B92, 04.Mar.2009, 16:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prva presuda uz pomoć Euleksa

Ljubljana -- Sudsko veće koje su vodili predstavici Euleksa donelo je prvu presudu i osudilo Ganija Gašija na 17 godina zatvora zbog ratnih zločina.

Ovo je prva presuda otkako je počela da radi misija Euleks na Kosovu. Sudsko veće, koje su vodili predstavnici Euleksa, presudilo je da je Gani Gaši kriv za ubistvo kosovskog Albanca i ranjavanje još jednog 1998. godine.

Zločini su počinjeni 1998. godine, kada je Gaši jednu osobu ubio pucnjem u leđa, a >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << drugu ranio pri njihovom pokušaju da pobegnu iz sukoba Oslobodilačke vojske Kosova i srpskih snaga.

Gaši je pucao na četiri člana kosovske porodice Obrija, navodi se u saopštenju Euleksa. Među žrtvama su bili otac, majka, sin i unuk. Otac je preminuo dok su ostala tri člana teško ranjena.

Ovo je bilo prvo suđenje u kome su sa kosovskim sudijama sarađivali pripadnici civilne misije Euleks, koju mahom čine policajci i sudije, a kojima je cilj da pomognu pri uspostavljanju pravne države na Kosovu.

Glavni tužilac Euleksa Teo Jakobs je, povodom izricanja presude, rekao da je time misija Evropske unije pokazala svoju ozbiljnost da rešava slučajeve ratnih zločina.

"Ovo suđenje pokazuje da je Euleks ozbiljan oko istraživanja i u procesuiranju ratnih zločina bez obzira kada su se desili, sve dok imamo dovoljno dokaza da se uspešno procesuiranje nastavi. Mi ćemo to učiniti, bez obzira na etničku pripadnost onih koju su uključeni u ove zločine", rekao je Jakobs.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.