
Izvor: RTS, 02.Jul.2012, 11:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Međunarodna upravljačka grupa o Kosovu
Na sastanku u Beču Međunarodna upravljačka grupa razmatra ukidanje nadgledane nezavisnosti Kosova i Metohije i zatvaranje Međunarodne civilne kancelarije u Prištini. Odluka ne utiče na Kfor i Euleks.
Međunarodna upravljačka grupa za Kosovo (ISG) na sastanku u Beču doneće odluku da od septembra prestane da nadzire nezavisnost Kosova, saopštila je Međunarodna >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << civilna kancelarija u Prištini. Ta odluka znači da se zatvara kancelarije čiji je direktor Piter Fejt, ali ne i povlačenje snaga Kfora i Euleksa koji će i dalje nastaviti da ostvaruju svoj mandat u pokrajini.
"Na sastanku ISG će analizirati napredak i razmotriti predlog za okončanje nadgledane nezavisnosti Kosova", rekao je Tanjugu uoči tog sastanka portparol Međunarodne civilne kancelarije na Kosovu (ICO) Kristijan Palme i najavio da će u septembru biti okončan mandat te grupe.
Kako navode prištinski mediji, takva odluak će biti doneta bez obzira na to što paket međunarodnog posrednika Martija Ahtisarija nije do kraja ispunjen, posebno deo koji se odnosi na formiranje nove opštine Severna Mitrovica i što na tom području još ne funkcionišu sve prištinske institucije.
U Prištini je saopšteno da će sastanku Međunarodne upravljačke grupe prisustvovati premijer Kosova Hašim Tači, ministar spoljnih poslova Enver Hodžaj i predstavnici drugih institucija Prištine.
Ministar inostranih poslova Austrije Mihael Špindeleger najavio je pred sastanak Međunarodne upravljačke grupe (ISG) za Kosovo, da će puni suverenitet Kosovo dobiti na jesen, ali i naglasio da još nerešena situacija na severu zahteva dalje prisustvo međunarodnih snaga Euleksa i Kfora.
Špindeleger je rekao da od sastanka ISG očekuje odluku koja će biti o značaja za budućnost Kosova.
"Međunarodna zajednica će odlučiti da se njeno nadgledanje nezavisnosti Kosova može okončati. To je jasan dokaz poverenja prema Kosovu, koje je sada zrelo da stoji na sopstvenim nogama, i preuzme punu odgovornost za budućnost svih njenih građana", naglasio je Špindeleger, u intervjuu nemačkoj novinskoj agenciji DPA koji prenosi bečki dnevnik Viner cajtung.
Kako kaže šef austrijske diplomatije, odluka usledila baš sada jer je za manje od pet godina kosovska vlada postigla ciljeve Ahtisarijevog plana, koji predviđa stvaranje stabilnog, demokratskog, multietničkog Kosova, koji može doprineti regionalnoj stabilnosti.
Za to je, kako je dodao, bila potrebna pomoć međunarodne zajednice, ali "nije bilo podrazumevajuće da je moguće sprovesti besprekoran prelazak međunarodne administracije na samostalno vođenje od strane kosovskih vlasti, zbog čega Kosovo može s pravom biti ponosno na svoj uspeh".
Kosovo, smatra šef austrijske diplomatije, sada ulazi u jednu novu fazu sopstvene odgovornosti i evropskog približavanja.
Prema njegovim rečima, Ahtisarijev plan uzima u obzir i problematiku severa Kosova.
"Međutim, on nije mogao biti tamo primenjen, ali to nije bila greška Prištine. Integrisati stanovnike severa ostaće i dalje jedan izazov za kosovsku vladu, ali i međunarodnu zajednicu", smatra Špindeleger.
Međunarodnu upravljačku grupu čine 23 evropske zemlje, Turske i SAD - koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost južne srpske pokrajine.