Izvor: Blic, 23.Avg.2008, 14:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ivanović: Bez službenih kontakata sa Euleksom
Državni sekretar Ministarstva za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izjavio je danas da najviši predstavnici vlasti Srbije neće službeno kontaktirati sa predstavnicima Euleksa, jer je ta misija nelegalna i na Kosovo dolazi mimo Saveta bezbednosti UN i bez saglasnosti Srbije.
"To je i generalno uputstvo za celo Kosovo i za državne činovnike na Kosovu. Srbi na Kosovu će se za pravnu ili policijsku zaštitu obraćati najbližoj policijskoj stanici, a mi ćemo >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << nastojati da u njoj budu Srbi", rekao je Ivanović agenciji Beta.
Ivanović je dodao da Vlada Srbije i Ministarstvo za Kosovo i Metohiju pregovaraju sa UNMIK-om kako bi našli modus za opstanak Srba u Kosovskoj policijskoj službi. Naveo je da taj modus podrazumeva da policijske stanice u kojima su Srbi, odnosno u srpkim sredinama, ne budu podređene Euleksu, Međunarodnoj civilnoj kancelariji i kosovskim institucijama, nego direktno UNMIK-u.
"Recept koji bude nađen za policiju koristiće se i po pitanju sudstva ili drugih službi važnih za opštanak Srba na Kosovu", rekao je Ivanović.
Ivanović je, povodom iseljavanja Srba iz Gnjilana i centralnog Kosova u zemlje severne Evrope koje im bez većih problema daju vize, rekao da "ne želi da veruje da je reč o nameri smanjenja broja Srba na Kosovu", ali da je ta pojava primetna.
"Ljudi iz Gnjilana, iz centralnog dela kosova i Štrpca, ali u poslednjih nekoliko godina i ljudi iz povratničkih naselja u Metohiji, kao što su Osojane, Koš i druga mesta, odlaze najviše u Norvešku, a zatim u Švedsku, Luksemburg i druge zemlje", rekao je Ivanović i dodao da tim ljudima mora biti omogućena ekonomska perspketiva jer ih "samo patriotizam i osećaj odgovornosti prema svojoj državi i svom neposrednom okruženju neće zadržati na Kosovu".
Državni sekretar Ministarstva za Kosovo i Metohiju je istakao da je u toku izrada nove strategije ministarstva koja će se pre svega odnositi na održivi povratak i poboljšanje uslova života onih koji su ostali na Kosovu i da neće biti politizacije te teme.
Nema kontakta sa Euleksom
Izvor: Kurir, 24.Avg.2008, 07:37
BEOGRAD - Državni sekretar Ministarstva za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izjavio je juče da najviši predstavnici vlasti Srbije neće službeno kontaktirati sa predstavnicima Euleksa, jer je ta misija nelegalna i na Kosovo dolazi mimo Saveta bezbednosti UN i bez saglasnosti Srbije. - To je i generalno...











